Jednou vetou

To im ale trvalo! Nemecko zavádza túto povinnosť v boji s koronavírusom

Angela Merkelová

foto: TASR/AP

Použitie rúšok je povinné vo verejnej doprave a vo väčšine regiónov aj v obchodoch.

Nemci začínajú povinne nosiť rúška na tvár v rámci nových pravidiel, ktoré vstúpili do platnosti s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu koronavírusu. Použitie rúšok je povinné vo verejnej doprave a vo väčšine regiónov aj v obchodoch.

Pravidlá sa rôznia v závislosti od jednotlivých spolkových krajín, pričom najprísnejšie opatrenia zaviedlo Bavorsko, zatiaľ čo napríklad nakupujúci v Berlíne rúška nosiť nemusia. Kancelárka Angela Merkelová tieto rozdiely akceptovala, keďže v niektorých oblastiach sú prípady nákazy koncentrovanejšie než v iných. Deti do šesť rokov sú od nosenia rúšok väčšinou oslobodené.

Nemecké úrady vyžadujú nosenie rúšok v autobusoch a vlakoch, ale zatiaľ nie v diaľkových vlakoch. Akceptované sú doma vyrobené látkové rúška, ľudia by však nemali nosiť masky vyššej triedy určené pre zdravotníkov.

Ochranné rúška si môžu kúpiť v obchodoch alebo vo výdajných automatoch. Nemecké médiá ich už nazývajú „novým toaletným papierom“, v odkaze na vysoký dopyt po tomto tovare a s ním súvisiaci nedostatok na trhu. Vláda pre veľký záujem plánuje nechať vyrobiť milióny kusov týchto ochranných pomôcok. Až donedávna boli pritom rúška v Nemecku raritou a ich nosenie iba priťahovalo pozornosť.

V iných oblastiach pristupujú nemecké úrady k veľmi opatrnému uvoľňovaniu opatrení. Do škôl sa napríklad vrátili študenti pripravujúci sa na maturity, avšak za dodržania pravidiel sociálnych odstupov. Na chodbách a počas prestávok musia tiež nosiť masky, hoci nie v triedach. Sedia oddelene od seba a učebne sa často dezinfikujú. Väčšina školopovinných detí však ostáva doma a škôlky sú rovnako zatvorené.

Od pondelka uvoľňujú niektoré opatrenia aj Česká republika a Švajčiarsko, zatiaľ čo Taliansko avizovalo takéto plány od 4. mája. Nemecko má vyše 5 750 potvrdených úmrtí na koronavírus, čo je výrazne menej ako v Taliansku, Španielsku, Francúzsku či Veľkej Británii. Dôvodom je rozsiahle testovanie a skoré zavedenie obmedzení.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia