Jednou vetou

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných

Ilustračná snímka

Foto: SITA

Hlavné mesto Japonska potvrdilo ďalších 107 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku mája. Zvyšujú sa tak obavy z oživenia epidémie práve v čase, keď sa spoločnosť pomaly vracia do normálu.

Tokijská guvernérka Juriko Koike na stretnutí s expertmi upozornila, že počet infekcií stúpa a je potrebná výnimočná opatrnosť. Viacero nových potvrdených prípadov sa podľa nej spája s nočnými podnikmi a vyzvala preto pracovníkov, aby sa dali sami proaktívne otestovať a zvýšili bezpečnostné opatrenia. Odborníci však upozorňujú aj na množstvo nevypátrateľných prípadov, ktoré môžu v priebehu niekoľkých týždňov znásobiť počty pacientov.

Tokio požiadalo nemocnice, aby pre prípad ďalšieho šírenia ochorenia COVID-19 začali pripravovať do tritisíc postelí pre pacientov s koronavírusom. V súčasnosti je podľa úradov v nemocniciach vyčlenených asi tisíc lôžok.

V Indii počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom prekročil 600-tisíc, pričom za uplynulých 24 hodín pribudlo 19 148 pozitívne testovaných. Celkovo krajina do štvrtka potvrdila 604 641 prípadov ochorenia COVID-19, pričom 100-tisíc z nich nahlásili za uplynulé štyri dni. Ministerstvo zdravotníctva zároveň registruje 17 834 úmrtí.

Napriek nárastu infikovaných v krajine sa vo štvrtok západný štát Goa otvoril turistom a po viac ako troch mesiacoch povolil otvorenie 250 hotelov. Turisti budú musieť mať potvrdenie o negatívnom teste na koronavírus alebo sa nechať testovať po príchode. Štát dosiaľ potvrdil 1 387 pozitívnych prípadov a štyri úmrtia.

Austrálske Severné teritórium zaznamenalo prvú osobu s ochorením COVID-19 za tri mesiace. Podľa úradov je to muž, ktorý bol v zámorí a strávil čas aj v ohnisku nákazy v austrálskom Melbourne. Muž pricestoval v pondelok, ešte predtým ako úrady v stredu v noci na mesiac uzavreli 36 melbournských predmestí. Severné teritórium naposledy registrovalo pozitívny prípad 6. apríla.

V štáte Viktória zaznamenali za uplynulých 24 hodín 77 prípadov, väčšinu z nich práve v uzavretých melbournských predmestiach.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia