Jednou vetou

Toxický smog v Thajsku si vynútil zatvorenie stoviek škôl v Bangkoku

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Celkovo 437 škôl v thajskom hlavnom meste Bangkok dostalo úradné nariadenie zatvoriť svoje brány od stredajšieho poludnia miestneho času (06.00 h SEČ) až do piatka. Dôvodom je toxický smog, s ktorým metropola bojuje od konca minulého roka. Informovala o tom agentúra DPA.

„Pre deti bude najlepšie, ak v uvedenom časovom rozmedzí nepôjdu do školy. Zabráni sa tak ich vážnym zdravotným problémom,“ povedal novinárom zástupca guvernéra Bangkoku, Krijangijos Sudlapa.

Thajsko: Proti smogu v Bangkoku bojujú vodným delom a lietadlami

Bangkocké úrady pracujú na tom, aby problém odstránili – plánujú preto využiť okolo 50 dronov, ktoré budú vo štvrtok po meste rozprašovať šťavu z cukrovej trstiny. Tá sa používa na „zmytie“ (odstránenie) prachových častíc zo vzduchu.

V priebehu minulého mesiaca index kvality ovzdušia v Bangkoku (AQI) často prekračoval 150 bodov, čo sa charakterizuje ako „nezdravý“ stupeň. V stredu ráno bol nameraný index 183 bodov, uviedla agentúra DPA.

Po celej Ázii vyvoláva poplach hustý smog, ešte zhoršený počasím

Mnohých obyvateľov Bangkoku bolo vidieť so špeciálnymi rúškami na tvári, aby odfiltrovali častice PM2,5 – jemné prachové častice menšie než 2,5 mikrometra, ktoré sa dostávajú hlboko do pľúc a môžu viesť až k smrti na srdcovú chorobu, mozgovú príhodu, rakovinu pľúc, chronické ochorenia pľúc a infekcie dýchacích ciest.

Podľa slov ďalšieho zástupcu guvernéra Bangkoku, Tavísaka Lertprapana, spôsobila súčasný smog predovšetkým premávka a stavebné práce. Na cestách v Bangkoku sa teraz pohybuje okolo desať miliónov vozidiel.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia