Jednou vetou

Tragický pád vrtuľníka spôsobili nohavice, uvádza predbežná správa

Ilustračné foto

pixabay.com

Tragická nehoda vrtuľníka na Novom Zélande sa stala, keď voľne položené nohavice vyleteli von z kabíny a omotali sa okolo chvostového rotora helikoptéry. Vo štvrtok to v predbežnej správe uviedla Komisia pre vyšetrovanie dopravných nehôd, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Neobvyklé okolnosti pádu stroja z októbra, ktorý si vyžiadal tri ľudské životy neďaleko dovolenkármi vyhľadávaného mesta Wanaka na novozélandskom Južnom ostrove, opísala komisia v správe s predbežnými zisteniami. „Sú dôkazy, že vrchné nohavice, ktoré boli položené v kabíne, sa dostali von z vrtuľníka a zamotali sa do chvostového rotora,“ uviedla hlavná komisárka Jane Mearesová.

V Portugalsku havaroval záchranársky vrtuľník, členovia posádky zrejme zahynuli

„Stopy farby na nohaviciach sa zhodujú s farbou a obrysmi lopatiek chvostového rotora – a stopy na lopatkách chvostového rotora sa zhodujú so zipsom a oblým gombíkom na nohaviciach,“ vysvetlila hlavná komisárka.

Komisia v správe napísala, že prípad len zdôrazňuje nebezpečenstvo, aké predstavujú voľne položené predmety v kabínach helikoptér. Nehoda sa stala 18. októbra, keď vrtuľník vzlietal, a vyžiadala si životy pilota Micka Wallisa a dvoch pracovníkov z úradu na ochranu životného prostredia.

Londýnske letisko Gatwick je po preletoch dronov stále zatvorené

Ďalším tragickým momentom v prípade je aj to, že len pred niekoľkými mesiacmi zahynul pri pilotovaní vrtuľníka v tej istej oblasti pilotov brat Matt Wallis.

Podľa predbežných záverov komisie bolo najpravdepodobnejšou príčinou nešťastia zlyhanie hnacieho hriadeľa hlavného rotora, takže vrtuľník prestal vo vzduchu fungovať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia