Jednou vetou

Traja astronauti z ISS bezpečne pristáli v Kazachstane

Trojica astronautov po pristátí na Zemi v Kazachstane 28. februára 2018

foto: TASR/AP

Trojica astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) - Američania Mark Vande Hei a Joe Acaba a Rus Alexander Misurkin - sa v stredu vrátila na Zem po 168 dňoch strávených vo vesmíre. Informovala o tom agentúra AP.

Návratový modul vesmírnej lode Sojuz s americko-ruskou posádkou bezpečne pristál v zasneženej kazašskej stepi v stredu ráno miestneho času krátko po východe slnka. Špeciálnym tímom sa ho podarilo vyzdvihnúť aj napriek snehu a teplotám hlboko pod bodom mrazu.

Acaba, Vande Hei a Misurkin sa vydali na svoju vesmírnu misiu vlani v septembri. Počas svojho päť a pol mesačného pobytu v kozme zažili rozhovor s pápežom Františkom či prácu s robotickým ramenom v otvorenom vesmíre.
Trojica opustila vesmírnu stanicu umiestnenú na obežnej dráhe Zeme iba pred niekoľkými hodina. Zostávajúcich kolegov na ISS na rozlúčku objali.

Na ISS aktuálne zostala trojčlenná posádka – japonský astronaut Norišege Kanai, ruský kozmonaut Anton Škaplerov a americký astronaut Scott Tingle. Ďalšia posádka by sa na ISS mala vypraviť o tri týždne.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu