Jednou vetou

Traja profesionálni horolezci pravdepodobne zahynuli pod lavínou

Ilustračné foto

Foto: TASR

Traja známi profesionálni horolezci pravdepodobne zahynuli pod lavínou v kanadských Skalnatých vrchoch. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom v piatok informovala spravodajská stanica BBC.

Cieľom horolezcov bolo zdolať vrch Howse Peak v Národnom parku Banff ležiacom v kanadskej provincii Alberta. Po tom, ako sa v dohodnutom čase neohlásili, po nich spustili pátranie.

Zabitie ženy počas streľby v Londonderry vyšetrujú ako terorizmus

Dvaja Rakúšania David Lama a Hansjörg Auer a Američan Jess Roskelley boli podľa spoločnosti predávajúcej športové oblečenie The North Face, ktorá ich výpravu sponzorovala, skúsenými horolezcami.

Zamestnanci národného parku preleteli ponad oblasťou, kadiaľ sa šplhali, a videli stopy po „lavínach a sutiny s horolezeckým vybavením“.

Záchrannú operáciu museli pre nebezpečné podmienky na mieste a hroziace ďalšie lavíny pozastaviť. Zlé počasie bude pátranie po nich sťažovať aj v nasledujúcich dňoch.

Podľa jedného z pracovníkov parku bola lavína natoľko silná, že mohla zničiť malú budovu. Cesta, ktorou sa horolezci vydali, bola zriedka používaná, dodal na tlačovej konferencii Steve Holeczi.

Parížsky odvolací súd poslal do väzenia na 30 rokov brata džihádistického teroristu

O vrchu Howse Peak, vysokom 3295 metrov, sa v popisoch kanadských národných parkov hovorí ako o „vzdialenom a mimoriadne náročnom, so skalnými a zľadovatenými trasami, ktoré si vyžadujú pokročilé alpské horolezecké zručnosti“.

Môže vás zaujímať

Čína, Južná Kórea i Egypt hlásia nárast počtu infikovaných