Jednou vetou

Treba zvýšiť tlak na štáty, ktoré sú nesolidárne v migračnej kríze, tvrdí Schulz

Líder SPD Martin Schulz

Foto: TASR/AP

Líder nemeckých sociálnych demokratov Martin Schulz sa po dnešnom smerodajnom rozhodnutí Súdneho dvora EÚ ohľadne migračnej krízy vyslovil za zvýšenie tlaku na krajiny ako Maďarsko a Slovensko, ktoré boli predkladateľmi predmetnej žaloby.

Podľa jeho vyjadrenia pre agentúru DPA „sa ten, kto vypovedá európsku solidaritu v otázke utečencov, nemôže inde solidarity dožadovať“. „Preto sa ako spolkový kancelár nebudem spolupodieľať na nijakom finančnom plánovaní EÚ, pokým krajiny ako Maďarsko zostanú v utečeneckých otázkach nesolidárne,“ dodal hlavný vyzývateľ terajšej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v nadchádzajúcich voľbách.

Súdny dvor EÚ dnes v plnom rozsahu zamietol žaloby Maďarska a Slovenska proti rozhodnutiu Rady EÚ zo septembra 2015, na základe ktorého majú byť prerozdelené medzi členské štáty EÚ desaťtisíce migrantov zo záchytných centier v Grécku a Taliansku.

„Je to jasná porážka pre (maďarského premiéra) Viktora Orbána, ktorému dvorí CSU,“ povedal Schulz v narážke na politiku Kresťansko-sociálnej únie v Bavorsku (CSU), sesterskej strany Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Dodal, že dnešný rozsudok je zároveň jasnou odpoveďou pre členské štáty EÚ, ktoré sa domnievali, že nemusia dbať na platné právo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia