Tri dovolenkové destinácie, v ktorých objavíte kľúč k dlhému životu

Základom dlhovekosti na ostrovoch je stredomorská diéta, ale aj pravidelný spánok kombinovaný s priestorom na zdriemnutie počas dňa.

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Chcete sa dožiť čo najviac rokov v čo najlepšej zdravotnej kondícii? Ľuďom v týchto oblastiach sveta sa to darí už dnes. Aký je ich recept? Zvyčajne ide o kombináciu kvalitného stravovania, fyzickej aktivity a silnej komunity. Ak sa tam v lete vyberiete na dovolenku, možno sa vám ani nebude chcieť odísť!

Deň kvetov je dňom biodiverzity! Týmto piatim unikátnym rastlinám hrozí vyhynutie

Leto sa blíži a väčšina z nás bude mať čas na chvíľu spomaliť. Stres nás v tomto období zvyčajne dobehne. Množstvo vecí treba dokončiť, uzavrieť v práci, študenti majú zasa skúšky a všetci sme podráždení z nezastaviteľného, všadeprítomného tepla. No a o ľuďoch, ktorí si ani v lete nebudú môcť oddýchnuť od pracovných povinností, radšej ani nehovorme.

Euroskeptik a populista. Kto je Kollárov spojenec Matteo Salvini?

Všetok ten stres sa potom odráža na našom zdraví a v štatistikách aj na priemernej dĺžke života v našej krajine. Slovensko na tom v celosvetovom meradle vôbec nie je najhoršie. Svetová zdravotnícka organizácia mu v roku 2015 spolu s Mexikom priradila 46. priečku zo 183. Priemerná dĺžka života vtedy dosahovala 76,7 roka s celkom dramatickým rozdielom medzi ženami a mužmi (80,2 k 72,9).

Fajčiari pozor! Toto sa s vaším telom stane už 20 minút po poslednej cigarete

Staroba nerovná sa choroba. | Foto: Pixabay.com

Eurostat nám v roku 2017 nameral o čosi vyššie číslo – 77,3 roka. O takmer dva roky menej než bratom Čechom, avšak o vyše roka viacej než napríklad susedom z Maďarska. Priemer európskej dvadsať osmičky bol 80,9 roka.

Prvé letné novinky prichádzajú do Cinema City! Deväť filmov, ktoré musíte vidieť

Tieto krajiny sú pre starých

Desiatku krajín sveta s najdlhovekejšími obyvateľmi tvorí Japonsko, Singapur, Švajčiarsko, Austrália, Španielsko, Island, Taliansko, Izrael, Švédsko a Francúzsko. Zaujímavé je, že nejde nutne o tie najbohatšie štáty. Do prvej desiatky krajín s najvyšším HDP na obyvateľa z nich totižto patrí len Singapur a Švajčiarsko.

Na cestách ročne vyhasnú stovky životov. Ako tomu môžeme predchádzať?

Stredomorská diéta. | Foto: Pixabay.com

Aj v tých krajinách, kde sa obyvatelia dožívajú v priemere najviac rokov, existujú výnimočne dlhoveké ostrovčeky, komunity ľudí s podobným životným štýlom. Spája ich vyvážená diéta, nenáročná, ale pravidelná fyzická aktivita, či pevné rodinné vzťahy a spiritualita.

Svetový deň vysokého krvného tlaku. Kvôli tomuto nesie prezývku tichý zabijak

Créme de la créme

Patrí medzi ne napríklad grécky ostrov Ikaria, kde sa každý tretí obyvateľ dožíva deväťdesiatky. Základom je stredomorská diéta, ale aj pravidelný spánok kombinovaný s priestorom na zdriemnutie počas dňa.

Cholesterolové monštrá, alebo súčasť zdravej diéty? Pravda o vajíčkach

Okinawa, Japonsko. | Foto: Pixabay.com

Kľúčom k dlhovekosti na ďalšom ostrove – japonskej Okinawe, sú výnimočne pevné a špecifické rodinné vzťahy. Okinawčania tvoria malé sociálne skupiny, v rámci ktorých sa navzájom podporujú a zdieľajú so svojím prežívaním. Mnohí ľudia sa tu dožívajú stovky.

Svetový deň zdravia: 10 konkrétnych tipov pre lepší život

Do tretice spomeňme taliansku Sardíniu. Všetky spomenuté faktory, ktoré fungujú na Okinawe a na Ikarie sa uplatňujú aj tu. Spolu s nimi aj výnimočná koncentrácia génov spájaných s dlhovekosťou.

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Sardínia, Taliansko. | Foto: Pixabay.com

Káčer Donald ako nacista? Známa postavička oslávila 85 rokov

Môže vás zaujímať

Kráľ omilostil novinárku odsúdenú za „nelegálnu interrupciu“