Troch migrantov obvinili za únos lode pri pobreží Líbye

Ilustračné foto

foto,: archívna, TASR/AP

Troch migrantov v tínedžerskom veku v sobotu na Malte obvinili zo zajatia obchodnej lode a z použitia sily a zastrašovania jej posádky, čo je podľa maltskej legislatívy trestný čin terorizmu. Informovala o tom agentúra AP.

Mladých mužov vo veku 15, 16 a 19 rokov podozrievajú v súvislosti s utorňajším únosom ropného tankera Elhiblu 1. Dvaja z nich pochádzajú z Guinei a jeden z Pobrežia Slonoviny.

Kapitán lode povedal, že migranti, ktorých posádka jeho lode zachránila pri pobreží Líbye, začali vzburu a vyhrážali sa použitím násilia, keď zbadali, že loď sa s nimi vracia do Líbye. Podľa kapitána prinútili posádku lode zmeniť kurz smerom do Európy.

Podozriví odmietli priznať si vinu. Sudkyňa Donatella Frendo Dimechová zamietla ich žiadosť o prepustenie na kauciu. Odôvodnila to tým, že v prípade ešte majú vypovedať civilní svedkovia vrátane kapitána a posádky lode a obvinení nemajú väzby na Maltu a ani prostriedky na splatenie kaucie.

Zadržaných pri proriteroristických raziách v Nemecku prepustili

 Podľa maltskej legislatívy sa nezákonné zmocnenie lode dá považovať za trestný čin terorizmu a môže byť potrestané odňatím slobody v dĺžke sedem až 30 rokov.

Tanker Elhiblu 1 plaviaci sa pod vlajkou ostrovného štátu Palau vzal migrantov na palubu v utorok večer vo vodách, za ktoré je zodpovedná líbyjská pobrežná stráž, a zamieril späť do hlavného mesta Tripolis. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini označil tento incident za „prvý čin pirátstva na otvorenom mori“, ktorého sa dopustili migranti.

Môže vás zaujímať

Erupcia sopky na Novom Zélande zabíjala: Počet obetí sa môže zvýšiť