Jednou vetou

Video: Tropická búrka Irma má najmenej tri obete v Georgii a Južnej Karolíne, Floriďania sa chcú vrátiť

Prevrátené domy po vyčíňaní hurikánu Irma vo Florida Keys 11. septembra 2017. Tropická búrka Irma, ktorá minulý týždeň ešte ako hurikán spustošila ostrovy v Karibskom mori a časti Floridy, si v ďalších amerických štátoch vyžiadala v pondelok najmenej tri obete - dve v Georgii a jednu v Južnej Karolíne.

Foto: TASR/AP

Tropická búrka Irma, ktorá minulý týždeň ešte ako hurikán spustošila ostrovy v Karibskom mori a časti Floridy, si v ďalších amerických štátoch vyžiadala v pondelok najmenej tri obete – dve v Georgii a jednu v Južnej Karolíne.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady.

Podľa televíznej stanice WSB hlásili prvú obeť v Georgii z mesta Sandy Springs, kde v dome, na ktorý sa zrútil strom, zahynul 55-ročný muž. Ďalší 62-ročný muž prišiel o život vo vidieckej oblasti na juhozápade tohto štátu.

Mesto Charleston postihli záplavy

Tropická búrka priniesla do Georgie výdatný dážď, ktorý spôsobil záplavy. Vietor dosahoval rýchlosť až 85 kilometrov za hodinu.

Aj Južnú Karolínu postihli v dôsledku búrky Irma záplavy. V historickom prístavnom meste Charleston sú pod vodou celé ulice.

Mosty na Florida Keys nemusia byť stabilné

Na Floride neprežilo vyčíňanie hurikánu Irma podľa televízie ABC News šesť ľudí. Tom Bossert, poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre vnútornú bezpečnosť, navyše v pondelok oznámil, že obyvatelia súostrovia Florida Keys sa pravdepodobne nebudú môcť vrátiť domov niekoľko týždňov.

Najprv totiž treba preveriť stabilitu mostov spájajúcich ostrovy s pevninou, pretože niektoré by mohli byť poškodené.

Cez Florida Keys, kde žije okolo 70 000 ľudí, prešlo v nedeľu ráno oko hurikánu Irma. Ich jediným spojením s pevninou je diaľnica Overseas Highway, ktorú tvorí množstvo mostov.

V Georgii i na Floride sú stále bez elektriny státisíce ľudí; v prvom menovanom štáte je to takmer 50 percent obyvateľstva, v druhom okolo 65 percent.

Floriďania sa chcú vrátiť domov

Obyvatelia amerického štátu Florida, ktorí opustili svoje domovy pred hurikánom Irma, zvažujú v súčasnosti svoj návrat.

Floridský guvernér Rick Scott ich však upozornil, aby sa riadili pokynmi miestnych úradov a nevracali sa príliš skoro. Aj napriek tomu sa mnohí evakuovaní z juhovýchodnej časti štátu vyjadrili, že už v utorok sa začnú vracať vo svojich karavanoch, v ktorých sú často viaceré generácie i domáci miláčikovia.

Evakuovaní hovoria, že očakávajú prehustenú premávku a nedostatočné zásoby benzínu, ale chcú sa vrátiť a začať odstraňovať následky búrky.

Finančná záťaž pre rodiny

Masový návrat vyvolal nové logistické obavy z komplikovanej premávky v postihnutých oblastiach, kde výpadky elektriny môžu trvať ešte celé týždne. Evakuácia je taktiež finančnou záťažou pre mnohé rodiny, aj keď niektoré z nich sa pre agentúru AP vyjadrili, že situáciu využili na minidovolenky spojené s návštevou zábavných parkov.

Na Floride a v Georgii sú stále bez elektriny státisíce ľudí. Na Floride hurikán zaplavil pobrežia, ulice a domy, vyvracal z koreňov mohutné stromy, pretŕhal elektrické vedenie a pováľal veľké žeriavy. Na evakuáciu v tomto štáte vyzvali viac ako 6,5 milióna ľudí.

Video: 

Fotogaléria:

Muž kráča po troskách domu po vyčíňaní hurikánu Irma 10. septembra 2017 v Brevard County na Floride. Vyvrátené stromy, zatopené a zničené domy i lode, prevrátené masívne žeriavy a milióny ľudí bez elektriny. To je predbežná bilancia škôd v americkom štáte Florida, ktorý v nedeľu zasiahol silný hurikán Irma. Foto: TASR/AP

 

Na snímke žena jazdí na bicykli okolo popadaných paliem po vyčíňaní hurikánu Irma 9. septembra 2017 v Caibariene. Foto: TASR/AP

 

Palmy sa ohýbajú počas vyčíňania hurikánu Irma 9. septembra 2017 v Havane. Foto: TASR/AP | TASR

 

Pohľad na silné vlny počas vyčíňania hurikánu Irma 9. septembra 2017 v Havane. Foto: TASR/AP

 

Na snímke zničená loď a spúšť, ktorú nazechal po sebe hurikán Irma v americkom meste Palm Shores na Floride 11. septembra 2017. Foto: TASR/AP

 

Na snímke veterán Chevrolet Bel Air classic pod spadnutou palmou po hurikáne Irma na ostrove Marco Island na americkej Floride 11. septembra 2017. Foto: TASR/AP

 

Na snímke ľudia sa pokúšajú prejsť po móle v silnom vlnobití v meste Charleston v Južnej Karolíne po tom, ako oblasť zasiahol hurikán Irma 11. septembra 2017. Foto: TASR/AP

 

Hurikán Irma. Foto: TASR/AP | Foto: TASR/AP

 

Hurikán Irma. Foto: TASR/AP

Muž jazdí na aute počas hurikánu Irma vo Fajarde v Portortiku 6. septembra 2017. Hurikán Irma udrel dnes silným dažďom a vetrom na karibský ostrov Portoriko a spôsobil výpadok elektriny, bez ktorej sa ocitlo takmer 900.000 ľudí. | Foto: TASR/AP

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia