Jednou vetou

Trump vyzval na ukončenie bombových útokov v sýrskom Idlib

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyzval v nedeľu Sýriu a Rusko, aby okamžite zastavili bombardovanie v sýrskej provincii Idlib, ktorá je baštou povstalcov a džihádistov. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Trump vo vyjadrení na Twitteri písal o správach, že ruské, sýrske a v menšej miere aj iránske sily v Idlibe „nevyberavo zabíjajú mnohých nevinných civilistov“.

Sýrske štátne médiá: Izraelské rakety zasiahli leteckú základňu v Homse

„Svet sa pozerá na tento masaker. Čo je zmyslom, čo vám to prinesie? PRESTAŇTE!“ apeloval šéf Bieleho domu v tvíte krátko pred tým, ako mal odletieť na štátnu návštevu Británie.

Sýrske mimovládne organizácie v piatok odsúdili medzinárodnú nečinnosť vo svetle rastúceho násilia v zmienenom regióne na severozápade krajiny. Ich zástupcovia na tlačovej konferencii v Istanbule uviedli, že bombardovanie zo strany sýrskych a ruských síl tam zabilo desiatky civilistov a prinútilo 300.000 ľudí utiecť k hranici s Tureckom.

Francúzsky ombudsman: Paríž musí pomáhať deťom zadržiavaným v Sýrii

Skupina Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) v piatok uviedla, že pri najnovších zrážkach v Idlibe zahynulo takmer 950 ľudí.

Úplnú ofenzívu sýrskeho režimu na túto provinciu a okolité oblasti, ktoré kontroluje bývalá sýrska odnož al-Káidy, mala odvrátiť septembrová dohoda. Džihádisti však odmietli odísť a dohoda je na pokraji stroskotania v čase zintenzívnených leteckých a raketových úderov sýrskych a ruských jednotiek.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia