Jednou vetou

Trump a Mun chcú naďalej vyvíjať maximálny nátlak na Severnú Kóreu

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump a jeho juhokórejský náprotivok Mun Če-in, ktorí sa obaja plánujú na jar stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, v piatok prisľúbili, že budú naďalej vyvíjať "maximálny nátlak" na jeho autoritársky režim a požadovať od neho kroky smerujúce k ústupu od jadrového zbrojenia. Biely dom to oznámil v piatok prostredníctvom vyhlásenia, z ktorého citovala agentúra AP.

Trump v telefonáte s Munom potvrdil svoj zámer stretnúť sa vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) do konca mája.

Lídri Spojených štátov a Južnej Kórey ako spojeneckých krajín sa podľa Bieleho domu „zhodli, že kľúčom k dosiahnutiu trvalej denuklearizácie Kórejského polostrova budú konkrétne činy, a nie slová“. Trump a Mun sa zhodli aj v tom, že „pre Severnú Kóreu je dosiahnuteľná svetlejšia budúcnosť, ak si zvolí správnu cestu“.

Juhokórejský prezident sa má stretnúť s najvyšším predstaviteľom znepriateleného Severu ešte v apríli, čo AP označuje za predohru k očakávanému americko-severokórejskému summitu – prvému svojho druhu od skončenia Kórejskej vojny z rokov 1950-1953. Za jeden z prvých problémov v prípravách na tento summit, ktorý bol nečakane ohlásený minulý týždeň, agentúra označuje takisto náhle odvolanie amerického ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona z funkcie.

Severná Kórea zámer uskutočniť stretnutie Kima s Trumpom zatiaľ verejne nepotvrdila. Stále nejasné je aj miesto takéhoto stretnutia, hoci piatková návšteva severokórejského ministra zahraničných vecí Ri Jong-hoa vo Švédsku vyvolala špekulácie, že by ním mohla byť práve táto škandinávska krajina.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených