Jednou vetou

Trump a Netanjahu v telefonickom rozhovore diskutovali o Iráne

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu spolu telefonicky diskutovali o "nepriateľských krokoch" Iránu na Blízkom východe. S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie zástupcu hovorkyne Bieleho domu Judda Deera o tom informovala agentúra AP.

Obaja lídri sa podľa Deera rozprávali o „presadzovaní spoločných bezpečnostných záujmov vrátane obmedzenia zlovoľných krokov Iránu v regióne“.

Putin po prvý raz telefonoval so Zelenským

Úrad izraelského premiéra v tejto súvislosti uviedol, že Netanjahu „ocenil prezidentov zámer uvaliť na Irán dodatočné sankcie“.

Netanjahu je podľa AP známym kritikom Teheránu, ktorý sa zaviazal, že Iránu nikdy nedovolí, aby vyvinul jadrovú zbraň.

Irán v máji 2019 oficiálne pozastavil plnenie niektorých záväzkov vyplývajúcich z dohody o svojom jadrovom programe, ktorú v roku 2015 uzavrel so svetovými veľmocami. Dohoda zaväzovala Teherán k výraznému obmedzeniu jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Odvolací súd rozhodol, že Trump nesmie na Twitteri blokovať svojich kritikov

Americký prezident Donald Trump od dohody odstúpil už v máji 2018 a následne obnovil sankcie na Irán vrátane embarga na dovoz ropy. Začiatkom mája 2019 USA sankcie voči Iránu ešte sprísnili, keď zrušili všetky dovtedy platné výnimky zo zákazu dovozu iránskej ropy. Napätie medzi oboma krajinami odvtedy graduje.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre