Jednou vetou

Trump a Pence sa pravdepodobne nezúčastnia otvorenia ambasády v Jeruzaleme

Donald Trump v Jeruzaleme

Foto: TASR/AP

Otvorenia amerického veľvyslanectva v izraelskom Jeruzaleme, ktoré sa má uskutočniť na budúci týždeň, sa s najväčšou pravdepodobnosťou nezúčastní ani americký prezident Donald Trump, ani viceprezident Mike Pence. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu.

Podľa Bieleho domu Trump vyšle na slávnostné otvorenie americkej ambasády v Jeruzaleme delegáciu na vysokej úrovni, na ktorej čele by mal stáť námestník ministra zahraničných vecí John Sullivan a jej členmi by mali byť minister financií Steven Mnuchin, ako aj prezidentova dcéra Ivanka Trumpová s manželom Jaredom Kushnerom.

V Jeruzaleme sa objavili prvé dopravné značky s nápisom Ambasáda USA

Trump vlani v decembri oznámil, že Spojené štáty uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presunú tam svoju ambasádu, ktorá sa v súčasnosti nachádza v Tel Avive.

Americký prezident tým splnil jeden zo svojich predvolebných sľubov, avšak na druhej strane vyvolal kritiku mnohých spojencov, ktorí tvrdia, že takýto krok sťaží úsilie o dosiahnutie mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi, napísala AP.

Svoje veľvyslanectvo presunie do Jeruzalema aj Paraguaj

Paraguaj otvorí svoje veľvyslanectvo v izraelskom meste Jeruzalem koncom mája, pričom slávnostného otvorenia ambasády by sa mal zúčastniť aj paraguajský prezident Horacio Cartes. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na pondelňajšie vyhlásenie izraelského ministerstva zahraničných vecí.

„Je úžasnou správou, že medzinárodné uznávanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela naberá obrátky,“ uviedol hovorca izraelského rezortu diplomacie Emmanuel Hahšon.

Paraguaj sa po Spojených štátoch a Guatemale stal treťou krajinou, ktorá ohlásila, že svoje veľvyslanectvo presunie z Tel Avivu do Jeruzalema. K presunu amerického veľvyslanectva do tohto mesta by malo dôjsť už na budúci týždeň.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia