Jednou vetou

Trump a Putin sa plánujú stretnúť v júli

Ruský prezident Vladimír Putin a americký prezident Donald Trump

Foto: archívne, TASR/AP

Prezident Spojených štátov Donald Trump sa plánuje stretnúť so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v priebehu júla, keď uskutoční cestu do Európy. Agentúra Bloomberg o tom informovala vo štvrtok s odvolaním sa na dve osoby oboznámené s danou záležitosťou.

Podľa jedného z nemenovaných zdrojov sú dve možnosti, kedy by sa mohli Trump a Putin stretnúť – pred summitom NATO v Bruseli, ktorý sa koná 11. júla, alebo po Trumpovej návšteve Británie, kde bude 13. júla. Tento plán však zatiaľ nie je konečný a Biely dom sa k nemu odmietol vyjadriť.

Trump podpísal nariadenie, ktoré udrží pokope rodiny migrantov

Možné miesto americko-ruského summitu Bloomberg neuviedol, agentúra APA však v tejto súvislosti poukázala na predošlé správy, v ktorých sa spomínala Viedeň.

Trump sa stretol s Putinom aj minulé leto, a to dvakrát počas summitu skupiny G20 v nemeckom Hamburgu, pripomenul Bloomberg. Americký prezident dáva najavo záujem vrátiť Rusku náležité postavenie v medzinárodnom spoločenstve, pričom počas nedávneho summitu G7 v Kanade požadoval opätovné začlenenie Moskvy do tohto zoskupenia, čo by znamenalo jeho rozšírenie na pôvodný formát G8.

Putin pozval Kim Čong-una na návštevu Ruska v septembri

Skupina ôsmich najvyspelejších krajín sveta pozastavila členstvo Rusku v roku 2014 v reakcii na anexiu Krymu.
Trump už skôr tento mesiac pripustil, že s Putinom by sa mohol stretnúť v priebehu tohto leta. Nevylúčil to ani hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Hoci Trump iba zriedkavo kritizuje Rusko či samotného Putina a vo veľkej miere bagatelizuje obvinenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb 2016, vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou sú naďalej problematické. Trumpova vláda prijala v ostatnom čase ďalší súbor opatrení namierených proti Rusku. Prezident Spojených štátov tiež nariadil už dvakrát nálety proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého spojencom je Putin, upozornil Bloomberg.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia