Jednou vetou

Trump a Putin sa pozdravili na oslavách konca 1. sv. vojny v Paríži

Manželka amerického prezidentaMelania Trumpová, americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron, jeho manželka Brigitte Macronová a ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si vymenili v nedeľu pozdravy po príchode na spomienkový obrad v Paríži, kde si spoločne s ďalšími svetovými lídrami pripomínajú 100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny.

Kamery snímajúce toto podujatie zachytili, ako si Trump s Putinom nakrátko potriasli rukami, pričom Putin takisto ukázal Trumpovi „palec hore a potľapkal ho po ramene“, informovala tlačová agentúra AP. Ruský prezident sa takisto pozdravil s ďalšími prítomnými lídrami vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckej kacelárky Angely Merkelovej.

Vojenské prehliadky na počesť konca prvej svetovej vojny boli už v roku 1918

Hlavný ceremoniál v rámci nedeľňajších osláv skončenia prvej svetovej vojny sa mal začať pri parížskom Víťaznom oblúku presne o 11.00 h, teda vo chvíli, keď pred 100 rokmi došlo k zastaveniu bojov na všetkých frontoch Európy. Podľa údajov AP však zúčastnení lídri dorazili až s niekoľkominútovým meškaním.

Väčšina z približne 70 vrcholných predstaviteľov, ktorí sa zhromaždili pri Víťaznom oblúku, sa presúvala spoločne autobusmi po triede Avenue des Champs-Élysées. Trump bol jedným z tých, ktorí sa na miesto obradu dopravili v samostatných kolónach. Jeho príchod pritom narušil protest ženy s odhaleným poprsím. Tá i napriek prísnym bezpečnostným opatreniam vošla do jazdnej dráhy a pokrikovala slogan „Falošný mierotvorca“. Ďalšia žena takisto prekonala bezpečnostný kordón, nedostala sa však až k prechádzajúcim vozidlám.

K incidentu sa následne prihlásila feministická skupina Femen.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia