Jednou vetou

Trump aj Putin oslavovali v Paríži sté výročie skončenia prvej svetovej vojny

Uprostred v pozadí prezident SR Andrej Kiska počas osláv stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny v Paríži 11. novembra 2018

foto: TASR - Jaroslav Bublinec

Väčšina z 80 štátov dneška, ktorých občania sa zúčastnili v bojoch na západnom fronte prvej svetovej vojny, bola v nedeľu zastúpená svojimi najvyššími predstaviteľmi na oslavách 100. výročia skončenia vojny v Paríži. Prišli aj americký prezident Donald Trump a ruská hlava štátu Vladimir Putin, Slovensko zastupoval prezident Andrej Kiska.

Podujatie pri Víťaznom oblúku na Elyzejských poliach sa v daždivom počasí začalo symbolicky o 11. hodine, keď pred sto rokmi 11. novembra vstúpilo do platnosti prímerie medzi štátmi Dohody a Nemeckom, ktoré znamenalo koniec bojov v prvej svetovej vojne.

Vojenské prehliadky na počesť konca prvej svetovej vojny boli už v roku 1918

Súčasťou programu bolo aj čítanie svedectiev účastníkov prvej svetovej vojny, ktoré napísali v deň prímeria. Žiaci stredných škôl čítali texty francúzskeho, britského a amerického vojaka a Číňana Ku Sing-čchinga, ktorý pôsobil ako tlmočník v čínskej pracovnej jednotke v službách britskej armády. Ďalšie svedectvo pochádzalo od nemeckého spisovateľa Ericha Mariu Remarqua, ktorý slúžil ako vojak pechoty nemeckej ríšskej armády. Čítanie uzavrel úryvok z listu mladej Francúzky svojmu snúbencovi bojujúcemu v Alsasku.

Popoludní sa pod patronátom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona začína trojdňové Parížske mierové fórum, ktoré sa podľa organizátorov – niekoľkých francúzskych think-tankov – má odteraz konať každoročne. Avizovaným cieľom je „poukázať na pretrvávajúcu dynamiku v prospech multilateralizmu a lepšie usporiadanie planéty medzi štátmi Severu a Juhu a predstaviteľmi občianskej spoločnosti“.

Podujatie otvoria Marcon, nemecká kancelárka Angela Merkelová a generálny tajomník OSN António Guterres. Príspevok v rámci fóra prednesie aj slovenský prezident.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia