Jednou vetou

Trump asi posunie termín na dosiahnutie obchodnej dohody s Čínou o 60 dní

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump uvažuje o tom, že posunie termín na dokončenie obchodných rokovaní medzi USA a Čínou o 60 dní, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou.

Washington a Londýn sa aktuálne pokúšajú nájsť riešenie vzájomného obchodného sporu. Dohodli sa na dočasnom prímerí s tým, že v jeho rámci až do 1. marca nezvýšia clá ani neuvalia nové. Dovtedy by sa mala vyrokovať nová komplexná obchodná dohoda.

Sudkyňa usvedčila bývalého šéfa Trumpovej volebnej kampane z klamstva

Trump v utorok (12. 2.) povedal, že v prípade potreby bude uvažovať o predĺžení termínu na obchodné rokovania, ak bude dohoda na dohľad. Zároveň však dodal, že by bol radšej, keby termín nemusel posúvať.

Zdroje tvrdia, že Trump uvažuje o predĺžení termínu na uzavretie dohody o 60 dní, aby mali obe strany viac času na rokovania. Čínska strana údajne požiadala o predĺženie až o 90 dní, čo však Washington odmietol.

Trump je ochotný posunúť termín na dosiahnutie obchodnej dohody s Čínou

Trump v stredu (13. 2.) vyjadril spokojnosť s vývojom rokovaní s Čínou. „Myslím si, že pokračujú veľmi dobre,“ povedal novinárom.

Americká delegácia je aktuálne v Pekingu, kde sa koná ďalšie kolo rokovaní. Jej súčasťou sú aj americký minister financií Steven Mnuchin a obchodný zástupca Robert Lighthizer. V piatok (15. 2.) by sa mali stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre