Jednou vetou

Trump: Bilaterálnu bezpečnostnú dohodu medzi Japonskom a USA treba zmeniť

Americký prezident Donald Trump

TASR

Americký prezident Donald Trump verí, že bilaterálnu bezpečnostnú dohodu medzi Japonskom a USA treba zmeniť. Šéf Bieleho domu to povedal v sobotu japonskému premiérovi Šinzóovi Abemu v rámci summitu G20 v japonskej Osake. Písala o tom agentúra Reuters.

Trump vo svojom neskoršom vyhlásení pre médiá zdôraznil, že od dohody, ktorá je považovaná za pilier stability v ázijsko-tichomorskom regióne, neplánuje odstúpiť. Dodal však, že ju považuje za nevýhodnú pre Spojené štáty.

„Povedal som mu, aha, ak niekto napadne Japonsko, my po nich pôjdeme a budeme bojovať s plným nasadením,“ uviedol Trump, pričom dodal, že „ak niekto napadne USA, oni (Japonsko) pre nás nemusia urobiť to isté, a to je nefér“.
Bilaterálna bezpečnostná dohoda, ktorú Washington a Tokio podpísali po druhej svetovej vojne, zaväzuje Spojené štáty k tomu, aby bránili Japonsko pred vonkajšou agresiou.

Putin v Osake opäť vystúpil proti západnému liberalizmu

Japonsko Spojeným štátom na základe zmluvy recipročne povoľuje rozmiestňovať na svojom území vojenské základne, ktoré sú pre Washington z vojensko-strategického hľadiska dôležitou oporou v ázijsko-tichomorskom regióne.
Ako uvádza agentúra Reuters, prípadný koniec zmluvy by prinútil USA stiahnuť z daného regiónu významnú časť ich armády v čase, kedy v tejto oblasti rastie vojenský vplyv Číny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia