Jednou vetou

Trump: Británia by si mala prevziať bojovníkov Islamského štátu

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA požiadali Britániu a ostatných európskych spojencov, aby si prevzali naspäť viac ako 800 militantov extrémistickej skupiny Islamský štát (IS), ktorí boli zajatí v Sýrii a aby ich postavili pred súd. Informovala o tom v nedeľu spravodajská stanica SkyNews.

Americký prezident vyhlásil, že kalifát teroristickej organizácie v Iraku a Sýrii „pripravený k pádu“ a „nebolo by dobrou alternatívou, keby sme ich museli prepustiť„. Dodal, že USA nechcú sledovať ako títo bojovníci IS prenikajú do Európy, kam sa očakáva, že sa vrátia.

„Robíme a vynakladáme toho toľko a teraz je čas, aby sa pridali aj iní a urobili prácu, ktorú sú schopní urobiť. My sa po 100-percentnom víťazstve nad kalifátom odsúvame,“ povedal Trump.

Nauertová stiahla svoju kandidatúru na post veľvyslankyne USA pri OSN

Trumpovo vyhlásenie prichádza po tom, ako americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo oznámil, že sily podporované USA sa zmocnili poslednej míle územia v Sýrii, kontrolovanej Islamským štátom.

Jeho poznámky tiež nasledujú po vyhlásení jednej z britských školáčok, ktoré sa v roku 2015 pridali k militantom IS v Sýrii, že sa chce vrátiť do vlasti. Shamima Begum uviedla, že ušla pred bojmi z dediny Baghúz, ktorá je jednou z posledných bášt IS v krajine.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule