Jednou vetou

Trump by sa pred summitom s Kimom mohol stretnúť s juhokórejským prezidentom

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump by sa ešte pred nadchádzajúcim summitom s severokórejským vodcom Kim Čong-unom mohol stretnúť s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Bieleho domu o tom vo štvrtok informovala agentúra Reuters.

Mun Če-in sa s Kim Čong-unom zíde už v piatok na očakávanom summite Kóreí, ktorý sa bude konať v dedine Pchanmundžom, ležiacej v pohraničnej demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami. Trump by sa mal s Kimom stretnúť koncom mája alebo v júni.

Zdroj Retersu uviedol, že poradca pre národnú bezpečnosť USA John Bolton preberal v stredu so svojím juhokórejským rezortným kolegom Čongom Ui-jongom „stretnutie medzi dvoma prezidentmi, ktoré by sa malo uskutočniť pred americko-severokórejským summitom“.

Spojené štáty dlhodobo naliehajú na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR), aby sa vzdala svojich jadrových zbraní a tvrdia, že aby tento cieľ dosiahli, budú prostredníctvom sankcií aj naďalej pokračovať v politike „maximálneho tlaku“ voči Pchjongjangu.

Juhokórejský prezident minulý štvrtok povedal, že KĽDR vyjadrila želanie „úplne denuklearizovať“ Kórejský polostrov. Samotný Kim Čong-un následne v sobotu oznámil, že KĽDR sa rozhodla pozastaviť svoje jadrové i raketové testy a zatvoriť tiež raketový komplex na severe krajiny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia