Jednou vetou

Trump chce odvolať ministra obchodu Wilbura Rossa

Donald Trump

foto: Pixabay.com

Prezident USA Donald Trump uvažuje o odvolaní ministra obchodu Wilbura Rossa. Dôvodom majú byť skutočnosť, že formulár na sčítanie ľudu v roku 2020 nebude obsahovať otázku o národnosti, informovala v pondelok spravodajská televízia NBC News s odvolaním sa na informované zdroje. Prezident sa podľa nej pýtal na možných nástupcov 81-ročného Rossa "mimo Bieleho domu".

 Po týždňoch sporov o novom sčítaní, ktoré sa koná každých desať rokov a organizuje ho ministerstvo obchodu, musel Trump minulý týždeň ustúpiť a sprievodný dotazník nebude obsahovať otázku o národnosti. Najvyšší súd USA predtým rozhodol, že vláda nemôže pridať túto otázku do formulára, pretože svoj zámer dostatočne nezdôvodnila.

Sčítanie ľudu je základom na rozdelenie federálnych finančných prostriedkov vo výške 675 miliárd dolárov (necelých 598 miliárd eur) a podobu volebných obvodov, pripomenula agentúra AFP.

Trump už predtým obmedzil právomoci ministra obchodu. Ross určitý čas viedol obchodné rokovania s Čínou, no túto agendu po ňom prevzali splnomocnenec pre obchod Robert Lighthizer a minister financií Steven Mnuchin.

Trumpove výroky odsúdila aj republikánska senátorka

Trumpovu administratívu poznačila od začiatku jej funkčného obdobia vysoká fluktuácia. V súčasnosti majú dočasné vedenie štyri ministerstvá. Americkí senátori v utorok vypočujú nominanta na nového ministra obrany Marka Espera.

Len v piatok v súvislosti s obnoveným vyšetrovaním údajného zneužívania maloletých dievčat finančníkom Jeffreym Epsteinom odstúpil minister práce Alex Acosta. Ten ešte v roku 2008 ako prokurátor na Floride uzavrel s Epsteinom tajnú dohodu o vine a treste. Finančník sa vtedy priznal, že pre svojich klientov zabezpečoval neplnoleté prostitútky, za čo strávil 13 mesiacov vo floridskom väzení.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia