Jednou vetou

Trump chce pozvať Kim Čong-una do Bieleho domu

Americký prezident Donald Trump a severkórejský vodca Kim Čong-un

Foto: Twitter

Americký prezident Donald Trump sa severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi vyznal, že je "hrdý" na to, že mohol prekročiť hranicu rozdeľujúcu územie Severnej a Južnej Kórey.

„Som hrdý, že som prekročil túto líniu,“ uviedol, keď si obaja politici po podaní rúk v demilitarizovanej zóne sadli v nedeľu k rozhovorom. Ich stretnutie bolo zorganizované síce narýchlo, avšak stalo sa historickým, analyzuje agentúra AFP.

Kim vyhlásil, že jeho „skvelý“ vzťah s prezidentom USA Donaldom Trumpom umožní týmto dvom bývalým dlhoročným nepriateľom prekonať prekážky, čo sa týka aj momentálne uviaznutých jadrových rozhovorov.

Trump si v demilitarizovanej zóne podal ruku s Kim Čong-unom

„Som presvedčený, že náš vzťah nám umožní prekonať bariéry, ktoré tu aktuálne sú,“ povedal Kim v rámci rozhovorov v demilitarizovanej zóne. Dodal, že práve ich dobré vzťahy umožnili doslova „cez noc“, aby sa toto historické stretnutie v hraničnom pásme oboch Kóreí uskutočnilo.

Trump novinárom zároveň povedal, že severokórejského vodcu Kim Čong-una chce pozvať do Washingtonu. „Chcel by som ho hneď teraz pozvať do Bieleho domu,“ uviedol americký prezident. Obaja štátnici sa v nedeľu stretli po tretí raz – prvýkrát to bolo vlani na summite v Singapure a druhý raz v marci tohto roku vo vietnamskom Hanoji, keď sa ich schôdzka skončila bez dosiahnutia dohody.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia