Jednou vetou

Trump chce rokovať s Putinom a Si Ťin-pchingom o ukončení pretekov v zbrojení

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyjadril v pondelok zámer rokovať s lídrami Číny a Ruska o zastavení "nekontrolovateľných pretekov v zbrojení".

Jeho vyhlásenie nasledovalo po októbrovom oznámení, že odstúpi od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Ide o dohodu z čias studenej vojny s Ruskom o znížení počtu rakiet, pripomína agentúra AFP.

Podľa kritikov by takýto krok vyvolal nové preteky v zbrojení s Ruskom. Trump v čase oznámenia o odstúpení od INF varoval, že USA budú budovať svoj jadrový arzenál, „dokiaľ neprídu ľudia k rozumu“.

Trump požiadal pakistanského premiéra o pomoc pri rokovaniach s Talibanom

Šéf Bieleho domu vo svojom pondelkovom tvíte vyjadril presvedčenie, že niekedy v budúcnosti začnú spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom rokovať o zastavení „nekontrolovateľných pretekov v zbrojení“. „USA utratili v tomto roku 716 miliárd dolárov. Šialené!“ dodal.

USA zatiaľ termín oficiálneho odstúpenia od INF nevytýčili, čím sa vytvoril priestor na možnú úpravu zmluvy, ktorá by sa pravdepodobne mala týkať aj Číny, uvádza AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia