Jednou vetou

Trump chce s Rijádom udržať pevné partnerstvo

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v utorok povedal, že brutálna vražda saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího spáchaná saudskoarabskými agentmi nebude mať dopad na vzťahy Washingtonu s Rijádom, dokonca ani v prípade, že by sa zistilo, že bol za ňu zodpovedný saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán. Informovala o tom agentúra AFP.

„Je celkom dobre možné, že korunný princ mohol vedieť o tejto tragickej udalosti – možnože vedel, a možnože nie!“ uviedol Trump v písomnom vyhlásení. „Možno nikdy nebudeme poznať všetky fakty týkajúce sa vraždy pána Džamála Chášukdžího. Každopádne máme vzťahy so Saudskoarabským kráľovstvom,“ konštatoval ďalej a dodal, že „Spojené štáty majú v úmysle zostať neochvejným parnerom Saudskej Arábie“.

Rijád označil Trump za „skvelého spojenca“ USA v ich „veľmi dôležitom boji“ proti Iránu. Americký prezident ďalej uviedol, že USA neprehliadajú vraždu Chášukdžího. Zároveň však podľa agentúry AP napísal, že USA neuvalia na Rijád v súvislosti s vraždou novinára ďalšie sankcie, pričom pripomenul, že USA už uvalili sankcie na 17 Saudskoarabov, o ktorých je známe, že sa podieľali na vražde Chášukdžího.

Trump vyhlásil, že „nemá dôvod“ vypočuť si nahrávku vraždy Chašukdžího

Zrušenie predaja zbraní Rijádu za 110 miliárd dolárov, ako navrhovali niektorí členovia Kongresu, by však podľa Trumpa bolo „bláznivé“ a spôsobilo len to, že Saudská Arábia by ich kúpila od iných krajín.

Chášukdží, kritik korunného princa Muhammada bin Salmána, žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre denník Washington Post. Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr oznámila, že bol zámerne zavraždený. V súvislosti s vraždou dosiaľ Rijád obvinil 11 osôb a ďalšie vyšetruje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia