Jednou vetou

Trump chce vojenskú prehliadku, akú videl v Paríži

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump, ktorý bol údajne uchvátený vlaňajšou vojenskou prehliadkou v Paríži v Deň dobytia Bastily, nariadil Pentagónu, aby zorganizoval vlastnú, americkú vojenskú prehliadku. Správu v utorok potvrdil Biely dom.

„Prezident Trump je neuveriteľne nápomocný úžasným príslušníkom americkej armády, ktorí každý deň riskujú svoje životy, aby bola naša krajina stále bezpečná,“ uviedla podľa tlačovej agentúry DPA hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

„Prezident požiadal ministerstvo obrany (Pentagón), aby preskúmalo možnosť zorganizovať takú oslavu, na ktorej by mohli prejaviť svoju vďaku všetci Američania,“ dodala hovorkyňa.

Charakteristické znaky sviatku dobytia Bastily

Denník Washington Post ako prvý informoval o plánovaní prehliadky a napísal, že Trump sa 18. januára v Pentagóne stretol s najvyššie postavenými generálmi, aby s nimi udalosť prediskutoval. „Príkaz na zorganizovanie pochodu znel: Chcem takú prehliadku, akú mali vo Francúzsku,“ uviedol denník, ktorý pri tom citoval anonymného predstaviteľa americkej armády.

Deň dobytia Bastily pripadá na 14. júla. Vojenská prehliadka na parížskych Elyzejských poliach, ohňostroje, bály, bankety, pikniky a ľudová veselica – to všetko sú charakteristické znaky francúzskeho štátneho sviatku.

Čestným hosťom centrálnych osláv v Paríži bol vlani americký prezident Trump s manželkou Melaniou, ktorých pozval jeho francúzsky partner Emmanuel Macron. Dôvodom bolo 100. výročie vstupu USA do prvej svetovej vojny po boku Francúzska. Trump bol prvým americkým prezidentom od Georgea Busha v roku 1989, ktorý sa zúčastnil vojenskej prehliadky na Deň dobytia Bastily.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia