Jednou vetou

Trump chce zákaz tzv. bump-stock zariadení na zbraniach

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump nariadil v utorok podľa vlastných slov ministerstvu spravodlivosti, aby vypracovalo predpisy, ktoré zakážu zariadenia s tzv. bump-stock, a síce mechanizmom umožňujúcim, aby poloautomatická zbraň fungovala ako plnoautomatická. Ide o zariadenie, aké použil vlani v októbri masový vrah Stephen Paddock, keď v meste Las Vegas zastrelil 58 ľudí, pripomenula agentúra AP.

Trump zároveň očakáva, že zmienené predpisy budú hotové „veľmi skoro“. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová podľa agentúry DPA povedala, že by sa tak malo stať už v nadchádzajúcich dňoch.

K Trumpovmu oznámeniu došlo počas podujatia, ktoré sa v Bielom Dome konalo na oslavu odvahy zásahových zložiek.

Diskusie o bezpečnosti na školách

Americký prezident o zákaze zariadenia hovoril niekoľko dní po streľbe, pri ktorej na strednej škole Marjory Stonemanovej-Douglasovej v meste Parkland na Floride prišlo 14. februára o život 17 ľudí. Útočníkom bol bývalý žiak tejto školy, 19-ročný Nikolas Cruz.

„Musíme robiť viac na ochranu našich detí,“ uviedol v tejto súvislosti Trump a dodal, že tento týždeň bude viesť diskusie o bezpečnosti na školách.

AP s odvolaním sa na zdroje z Bieleho domu informovala, že americký prezident sa stretne so študentmi, učiteľmi i ďalšími kompetentnými, a preberie s nimi spôsoby, akými by sa dalo zabezpečiť vyššiu mieru bezpečnosti na školách.

Paddock mal zariadenie na 12 zbraniach

Bump-stock mal na 12 zo svojich dovedna asi 47 legálne zakúpených zbraní masový vrah Stephen Paddock, ktorý vlani v októbri zastrelil v meste Las Vegas na festivale country hudby 58 ľudí a takmer 500 ďalším spôsobil zranenia.
Podľa odborníkov by Paddock nebol schopný ublížiť toľkým ľuďom, ak by nepoužil práve tento mechanizmus.

Ten mu podľa analýzy zvukovej nahrávky streľby umožnil vystreliť až 90 rán za 10 sekúnd, priblížila spravodajská stanica BBC.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi