Jednou vetou

Trump deklaroval koniec islamistického kalifátu po dobytí Bághúzu

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump deklaroval v sobotu koniec kalifátu, ktorý vyhlásila v roku 2014 extrémistická organizácia Islamský štát (IS) na dobytých územiach Iraku a Sýrie.

Urobil tak po tom, ako Sýrske demokratické sily (SDF) definitívne dobyli poslednú baštu IS, ktorou bola dedina Bághúz na východe Sýrie.

Najmenej 11 mŕtvych pri útoku islamistov na ministerstvo v Mogadiše

„Mám to potešenie oznámiť, že Spojené štáty spoločne so svojimi partnermi… oslobodili všetky územia v Sýrii a Iraku, ktoré kontroloval IS, teda 100 percent (územia) ‚kalifátu‘,“ uviedol prezident vo vyhlásení, z ktorého citoval americký spravodajský server The Hill.

Džihádisti z IS stratili podľa Trumpa už všetku moc a prestíž, hoci z času načas o nich ešte môže byť počuť. „Sú lúzeri a vždy aj lúzermi zostanú,“ uvádza sa vo vyhlásení šéfa Bieleho domu.

Zároveň však zdôraznil, že Spojené štáty neprestanú byť „ostražité“ a budú spoločne s partnermi pokračovať v boji proti IS, kdekoľvek bude operovať, až do konečnej porážky radikálnych islamských teroristov.

Islamisti zaútočili v Mogadiše na vládnu budovu

Dedina Bághúz, ležiaca vo východosýrskej provincii Dajr az-Zaur neďaleko hraníc s Irakom, bola v posledných týždňoch dejiskom kľúčovej bitky medzi militantmi IS a oddielmi SDF.

Do Bághúzu sa uchýlili stovky najodhodlanejších džihádistov. Útočiace pozemné jednotky SDF letecky podporovala aj Spojenými štátmi vedená medzinárodná koalícia.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína