Jednou vetou

Trump dostal od Kima ďalší priateľský list s prianím k narodeninám

Americký prezident Donald Trump a severokórejský líder Kim Čong-un

Foto: archív, TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že v uplynulom mesiaci mal so severokórejským vodcom Kim Čong-unom "veľmi priateľskú" korešpondenciu. Kim prezidentovi USA začiatkom mesiaca poslal list, v ktorom mu zablahoželal k narodeninám. Trump mu odpovedal taktiež listom, ktorého obsah severokórejské médiá citujúc samotného Kima v nedeľu označili za "znamenitý", informuje v pondelok juhokórejská agentúra Jonhap.

„Vlastne mi zablahoželal k narodeninám a bol to priateľský list,“ povedal novinárom v Oválnej pracovni Trump, ktorý 14. júna oslávil svoje 73. narodeniny.

Išlo o vôbec prvú známu korešpondenciu Trumpa s Kimom od ich februárového summitu vo vietnamskom Hanoji, ktorý sa skončil predčasne a bez vzájomnej dohody, keď sa obaja lídri rozišli v otázke ukončenia severokórejského jadrového programu.

Mexiko nasadilo na hranice s USA takmer 15.000 vojakov

Podrobnejší obsah korešpondencie nezverejnila ani jedna strana, jej načasovanie však podľa Jonhapu podnietilo špekulácie, že obe strany by mohli smerovať k obnoveniu rozhovorov o denuklearizácii KĽDR výmenou za uvoľnenie amerických sankcií.

Jonhap pripomína, že Trump sa tento týždeň zúčastní na summite skupiny G20 v japonskej Osake, kde by mal okrem iného rokovať s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý bol minulý týždeň na návšteve v Pchjongjangu a stretol sa aj s Kimom. Z Osaky následne americký prezident odcestuje do juhokórejskej metropoly Soul, kde sa má stretnúť s tamojším prezidentom Mun Če-inom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia