Jednou vetou

Trump dostal otvorený list od teroristov z Talibanu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Vedenie afganského fundamentalistického hnutia Taliban napísalo otvorený list americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, v ktorom ho varuje pred zvyšovaním počtu amerických vojakov v Afganistane.

„Predchádzajúce skúsenosti dokázali, že vysielanie väčšieho počtu vojakov do Afganistanu nevyústilo do ničoho iného než do ďalšieho ničenia americkej vojenskej a hospodárskej sily,“ uvádza sa v liste, z ktorého dnes citovala agentúra DPA.  Americký minister obrany James Mattis v pondelok oznámil, že vláda prezidenta Trumpa už čoskoro oznámi svoju novú vojenskú stratégiu pre Afganistan.

V poslednej správe americkému Kongresu, v čase, keď bol tento plán ešte v stave svojej rozpracovanosti, rezort obrany uviedol, že prítomnosť vojakov v Afganistane posilní o niekoľko tisícov. Predovšetkým sa počíta s posilnením výcvikovej a asistenčnej misie Severoatlantickej aliancie s názvom Rozhodná podpora (Resolute Support).

V Afganistane sa aktuálne nachádza zhruba 8400 amerických vojakov. V rokoch 2010-11 ich tam bolo nasadených až 100.000. Taliban nabáda Trumpa, aby stiahol svoje vojská, a v liste dodal, že pokiaľ nedokáže túto vojnu vyhrať s profesionálnymi vojakmi z USA a NATO, nikdy ju nevyhrá ani so „žoldniermi, nájomnými firmami či bábkami“.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi