Jednou vetou

Trump hovoril s Erdoganom o reakcii na vraždu Chášukdžího

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a americký prezident Donald Trump

foto: koláž hlavne.sk/TASR/AP

Americký prezident Donald Trump a jeho turecký partner Recep Tayyip Erdogan spolu hovorili o tom, ako reagovať na októbrovú vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Oznámil to v nedeľu predstaviteľ Bieleho domu.

Konverzácia sa odohrala počas sobotňajšej večere hláv štátov, ktoré sa zišli v Paríži, aby si pripomenuli 100. výročie konca prvej svetovej vojny, informovala agentúra Reuters.

Erdogan dal nahrávky Chášukdžího vraždy Rijádu, Parížu, Washingtonu a ďalším

Chášukdžího, kritika saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý v krajine fakticky vládne, zavraždilo 2. októbra na konzuláte kráľovstva v tureckom Istanbule „komando“ vyslané z Rijádu. Saudskoarabské úrady po popieraní zločinu medzičasom priznali, že išlo o úkladný čin, telo novinára sa však dosiaľ nenašlo.

Erdogan v sobotu oznámil, že nahrávky súvisiace s vraždou poskytlo Turecko vládam USA, Francúzska, Nemecka a Británie. Podrobnosti o ich obsahu v televíznom vystúpení neuviedol, zopakoval však obvinenie, že operáciu voči Chášukdžímu nariadili „najvyššie úrovne“ saudskoarabskej vlády.

Trump podľa vlastných slov očakáva, že si vytvorí „oveľa jasnejší názor“ na Chášukdžího vraždu a reakciu Washingtonu na ňu do budúceho týždňa. Povedal to minulú stredu s tým, že bude pracovať spolu s Kongresom, Tureckom a Saudskou Arábiou na zistení, kto nesie zodpovednosť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia