Jednou vetou

Trump hovoril s Kimom 50 minút, ohlásil obnovenie jadrových rokovaní

Americký prezident Donald Trump a severokórejský líder Kim Čong-un
Po skončení 50-minutových rozhovorov v demilitarizovanej zóne - v tzv. "Dome slobody" v dedine Pchanmundžom na juhokórejskej strane - odprevadil americký prezident Donald Trump severokórejského vodcu Kim Čong-una späť k betónovej línii, vyznačujúcej hranicu medzi oboma Kóreami.

„Mali sme s predsedom Kimom veľmi dobré stretnutie. Toto je veľmi slávny, historický deň,“ povedal Trump.

Na brífingu po rozhovoroch za zatvorenými dverami s Kimom šéf Bieleho domu novinárom povedal, že Spojené štáty a Severná Kórea určili tímy, ktorých úlohou bude obnoviť v priebehu niekoľkých týždňov jadrové rokovania medzi oboma krajinami.

Trump chce pozvať Kim Čong-una do Bieleho domu

Trump uviedol, že dúfa, že KĽDR a USA dokážu dospieť ku komplexnej dohode, avšak zdôraznil, že rýchlosť v tomto prípade nie je to najpodstatnejšie. „Nesnažíme sa o rýchlosť. Snažíme sa, aby to urobili správne,“ zdôraznil.

Americké sankcie voči Severnej Kórei zostávajú po nedeľných rozhovoroch Trumpa s Kim Čong-unom aj naďalej v platnosti. V rámci obnovených americko-severokórejských rokovaní sa však môžu obmedziť, vysvetlil prezident Spojených štátov.

Po rozlúčke s Kimom Trump novinárom povedal, že na nedeľných rozhovoroch pozval Kima do Bieleho domu, kam môže zavítať, kedykoľvek sa tak rozhodne. Doplnil, že toto svoje pozvanie, „samozrejme, ešte spresní“, a „niekedy“ sa Kimova návšteva vo Washingtone uskutoční.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia