Jednou vetou

Trump hovoril s líbyjským veliteľom Haftarom

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Americký prezident Donald Trump hovoril tento týždeň s líbyjským poľným maršalom Chalífom Haftarom, ktorého samozvaná Líbyjská národná armáda (LNA) sa snaží dobyť metropolu Tripolis. Oznámil to v piatok Biely dom.

Trump a Haftar sa telefonicky spojili ešte v pondelok, aby prediskutovali „pokračujúce aktivity v boji proti terorizmu a potrebu dosiahnuť mier a stabilitu v Líbyi“, uviedlo tlačové oddelenie Bieleho domu.

Výbor Kongresu žiada úplnú Muellerovu správu, Trump ju označil za „šialenú“

V správe dodalo, že Trump „uznal významnú rolu poľného maršala Haftara pri boji proti terorizmu a zaistení bezpečnosti ropných zdrojov Líbye“. Okrem toho „obaja hovorili o spoločnej vízii prechodu Líbye k stabilnému, demokratickému politickému systému“.

Biely dom neobjasnil, prečo správu o tomto telefonáte zverejnili až s oneskorením, píše agentúra AFP.

Haftar spustil 4. apríla ofenzívu na Tripolis, čo vyvolalo obavy z uvrhnutia severoafrickej krajiny do ešte väčšieho chaosu.

Trump sa ako prvý zahraničný líder stretne s novým japonským cisárom Naruhitom

V Tripolise sídli líbyjská medzinárodne uznaná vláda národnej jednoty, ktorej autoritu odmieta akceptovať konkurenčná vláda sídliaca v meste Tobruk na východe krajiny.

Haftar, ktorého jeho spojenci Egypt a Spojené arabské emiráty vnímajú ako hradbu proti islamistom, podporuje práve túto vládu z Tobruku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia