Jednou vetou

Trump ide do boja aj proti legálnej imigrácii, chce ju znížiť na polovicu

foto: TASR, zdroj: TASR

Po zákroku proti nelegálnej imigrácii, ktorá výrazne znížila počet neoprávnených prekročení hraníc s Mexikom, obracia americký prezident Donald Trump pozornosť na obmedzenie počtu legálnych prisťahovalcov v krajine.

Biely dom podporil návrh zákona republikánskych senátorov Toma Cottona a Davida Perduea, ktorý by zredukoval legálnu imigráciu o 50 percent v priebehu desiatich rokov stanovením užšieho okruhu príbuzných, ktorých môžu prisťahovalci priviesť za sebou do USA.

Návrh čaká ťažká cesta

Tento legislatívny návrh však čaká ťažká cesta v Kongrese, kde niektorí republikáni podporujú komplexnú imigračnú reformu, nie tvrdý zákrok, píše agentúra Reuters.

Na základe nového zákona by Spojené štáty uprednostňovali vysoko kvalifikovaných prisťahovalcov vytvorením systému podobného tým, aké používajú Kanada a Austrália.

Kritika súčasného systému

Trump a republikánski kongresmani kritizovali súčasný imigračný systém ako zastaraný s tvrdením, že poškodzuje amerických pracovníkov tlakom na znižovanie miezd.

Cotton a Perdue uviedli, že pri príprave návrhu úzko spolupracovali s Bielym domom. Zdôraznili tiež, že ich návrh by sa nedotkol dočasných víz pre pracovníkov v niektorých technologických sektoroch a sezónnych zamestnaniach, ktoré využíva mnoho podnikov.

Zelená karta zrušená

Iní republikánski kongresmani sa však domnievajú, že takýto návrh zachádza priďaleko. Senátor Lindsey Graham z Južnej Karolíny uviedol, že jeho štát je závislý od imigračnej pracovnej sily, pokiaľ ide o udržanie jeho dvoch hlavných ekonomických odvetví – poľnohospodárstva a cestovného ruchu.

Návrh zákona by zrušil diverzitnú vízovú lotériu, ktorá umožňuje 50.000 ľuďom ročne získať tzv. zelenú kartu, povolenie na trvalý pobyt v USA. Stanovil by tiež ročný limit prijatia utečencov na 50.000.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi