Jednou vetou

Trump je kvôli Chášukdžího vražde nahnevaný, bin Salmána z nej neviní

Jamal Chášukdží

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v sobotu na summite krajín skupiny G20 v japonskej Osake povedal, že čo sa týka vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, je "nesmierne nahnevaný". Zároveň však z nej neobvinil saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Informovala o tom agentúra AFP.

Trump uviedol, že je „nesmierne nahnevaný a nešťastný“. Dodal však, že „nikto neukazuje prstom“ na korunného princa bin Salmána.

K Chášukdžího vražde došlo vlani 2. októbra na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom meste Istanbul. Saudskoarabské úrady tvrdia, že agenti, ktorí ho zabili, nekonali na príkaz korunného princa. Trump nazval bin Salmána na sobotňajšej schôdzke „priateľom“ a pochválil ho za jeho úsilie o modernizáciu kráľovstva vrátane otázky práv žien či boj proti terorizmu.

Britská humanitárna pracovníčka Zaghariová-Ratcliffová ukončila hladovku

V Saudskej Arábii súdia za zatvorenými dverami v prípade Chášukdžího vraždy 11 neidentifikovaných osôb a pre päť z nich žiada prokuratúra trest smrti. Chášukdžího vražda vyvolala medzinárodný škandál a napätie vo vzťahoch medzi Rijádom a Ankarou i západnými krajinami vrátane Spojených štátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia