Jednou vetou

Trump je stále presvedčený, že Kim sľub o denuklearizácii dodrží

Americký prezident Donald Trump a severokórejský líder Kim Čong-un

Foto: archív, TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyjadril v pondelok presvedčenie, že severokórejský vodca Kim Čong-un splní svoj záväzok voči denuklearizácii. A to aj napriek nedávnym vyhláseniam Pchjongjangu, podľa ktorých majú Spojené štáty v rámci vyjednávaní "jednostranné a zlodejské požiadavky".

Ako informovala agentúra AP, išlo o prvú Trumpovu reakciu na kritické tlačové vyhlásenie KĽDR, ktoré vydal Pchjongjang v sobotu po odlete amerického ministra zahraničných veci Mikea Pompea z krajiny.

Pompeo viedol v Severnej Kórei rokovania o realizácii plánu na denuklearizáciu a po ich skončení deklaroval posun a viacero dohôd. Pchjongjang však vzápätí označil rokovania s Pompeom za „poľutovaniahodné“ s tým, že poškodili pozitívny duch júnového summitu prezidenta Trumpa a vodcu KĽDR Kim Čong-una v Singapure.

NBC: Severná Kórea vyrába viac paliva pre viac jadrových zbraní

Trump odpovedal v pondelok tvítom: „Som presvedčený, že Kim Čong-un bude rešpektovať zmluvu, ktorú sme podpísali, a čo je ešte omnoho dôležitejšie, naše podanie rúk. Dohodli sme sa na denuklearizácii Severnej Kórey.“

Americký akademik a bývalý diplomat Robert Gallucci, ktorý sa v polovici 90. rokov zúčastňoval na vyjednávaniach so Severnou Kóreou, nepovažuje zmienené vyhlásenie KĽDR pre budúce vzájomné rokovania „v žiadnom ohľade za poškodzujúce“, píše AP.

Pompeo: Sankcie voči KĽDR zostanú v platnosti až do jej úplnej denuklearizácie

USA a Severná Kórea ešte nedosiahli dohodu o podmienkach, na základe ktorých by sa Pchjongjang vzdal svojich zbrojných programov. V súlade s deklaráciou zo summitu KĽDR prisľúbila, že bude „pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova“.

Cieľom Pompeovej návštevy v Pchjongjangu bolo začať konkrétnejšie rozhovory s cieľom objasniť ďalšie detaily.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie