Jednou vetou

Trump má „čiernobiele“ videnie sveta, tvrdí Hunt

Jeremy Hunt

foto: TASR/AP

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt v piatok kritizoval Trumpovo videnie sveta po tom, ako prezident USA oznámil stiahnutie amerických vojakov z boja proti skupine Islamský štát (IS) v Sýrii. Podľa Hunta sa Donald Trump vyjadruje "veľmi čiernobielo", keď rozpráva o tom, čo sa deje vo svete.

„Urobili sme veľký pokrok vo vojne proti Dáišu (IS), ale ešte sa to neskončilo – a aj keď stratili takmer celé územie, ktoré ovládali, stále nejaké územie kontrolujú a stále existuje určité reálne riziko,“ povedal pre BBC Radio 4. „Aj naďalej musíme byť ostražití,“ dodal šéf britského rezortu diplomacie.

Trump nechtiac odhalil identitu a polohu amerických elitných vojakov v Iraku

Agentúra AFP pripomína, že Trump avizoval toto stiahnutie minulý týždeň, čím ohromil spojencov vrátane Británie a Francúzska, ktorí varovali, že boj proti džihádistom v Sýrii sa ešte neskončil.

Približne 2000 amerických vojakov doplnených o ďalšie zahraničné jednotky pomáha miestnym bojovníkom v boji proti IS. Británia je súčasťou tejto koalície tým, že vykonáva letecké útoky v oblastiach ovládaných Islamským štátom v Iraku a Sýrii.

Turecko varovalo Paríž pred podporou kurdských milícií v Sýrii

Trump počas tohtotýždňovej návštevy Iraku uviedol, že USA už nebudú robiť svetového policajta. „Nechceme, aby nás už viac zneužívali krajiny, ktoré využívajú nás a našu fantastickú armádu, aby ich chránila,“ povedal šéf Bieleho domu.

Na otázku, čo sa stane, ak sa americké sily stiahnu aj z Afganistanu, britský minister Hunt odpovedal: „Budeme robiť všetko, čo treba, aby ulice Británie boli bezpečné. Ide o bezpečnostnú otázku týkajúcu sa Británie, ako aj Afganistanu,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia