Jednou vetou

Trump nariadil odtajniť dokumenty týkajúce sa údajného zasahovania Ruska

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump nariadil odtajniť dokumenty ministerstva spravodlivosti USA, Federálnej služby pre vyšetrovanie (FBI) a správy riaditeľa národnej rozviedky, ktoré sa týkajú údajného zasahovania Ruska do volieb prezidenta USA v roku 2016. Uvádza sa to vo vyhlásení zverejnenom v noci na utorok Bielym domom.

Z vyhlásenia vyplýva, že budú zverejnené všetky textové správy týkajúce sa spomínanej kauzy, a to bez redakčných úprav. Ide okrem iného aj o správy a dokumenty bývalého riaditeľa FBI Jamesa Comeyho, jeho námestníka Andrewa McCabeho, bývalého agenta FBI Petera Strzoka a jeho kolegyne Lisy Pageovej, ako aj bývalého vysokopostaveného úradníka ministerstva spravodlivosti USA Brucea Ohra.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že tieto dokumenty budú odtajnené na žiadosť niekoľkých výborov Kongresu USA, ako aj v záujme zabezpečenia transparentnosti prebiehajúceho vyšetrovania, ktoré sa týka podozrení o zasahovaní Ruska do volieb v USA.

Ako uviedla agentúra AP, odtajnenie dokumentov Trumpovi spojenci v Kongrese uvítali, zatiaľ čo demokrati ho kritizujú.

Nad Stredozemným morom zmizlo ruské vojenské lietadlo so 14 vojakmi

So žiadosťou odtajniť dokumenty, ktoré sa týkajú spomínaného vyšetrovania, sa na Trumpa začiatkom septembra obrátila skupina republikánskych kongresmanov.

Zákonodarcovia uviedli, že prísne tajné materiály, ktoré viedli k začatiu vyšetrovania podozrení z tajných kontaktov medzi Trumpovým volebným štábom a ruskými úradníkmi, by mali byť odtajnené. Medzi týmito dokumentmi je aj žiadosť FBI z októbra 2016 na začatie sledovania Cartera Pagea, ktorý bol v tom čase poradcom Trumpovho štábu.

Podľa FBI Page „nadviazal kontakty s ruskými úradníkmi, vrátane ruských spravodajských dôstojníkov“, a „spolupracuje a uzavrel dohodu s ruskými orgánmi.“ Neskôr sa však ukázalo, že FBI získala povolenie na Pageovo sledovanie na základe ničím nepodloženej „dokumentácie“, ktorú zostavil bývalý agent britskej tajnej služby Christopher Steele.

USA prijmú v nadchádzajúcom fiškálnom roku o tretinu menej utečencov

Trump opakovane obviňoval FBI a ministerstvo spravodlivosti USA z neprimeraných krokov podniknutých v rámci vyšetrovania zasahovania Ruska do chodu volieb prezidenta USA. Trump okrem toho opakovane odmietol podozrenia z nezákonných kontaktov s ruskými úradníkmi. Situáciu, ktorej čelí, Trump často prirovnáva k „politickému honu na čarodejnice“.
Svoje snahy o ovplyvňovanie výsledkov prezidentských volieb v USA opakovane odmieta aj Rusko.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba