Jednou vetou

Trump navrhol Španielsku, aby postavilo múr pozdĺž Sahary

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump navrhol španielskej vláde, aby dala postaviť múr pozdĺž Sahary s cieľom zmierniť príval migrantov v oblasti Stredozemného mora. O Trumpovom návrhu hovoril v utorok španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell, píše denník The Guardian.

Počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2016 Trump sľuboval, že postaví „protimigračný“ múr pozdĺž celej hranice medzi Spojenými štátmi a Mexikom. Sústava bariér a plotov bola v americko-mexickom pohraničí postavená ešte pred začiatkom Trumpovej vlády, avšak nie po celej dĺžke hranice.

Chcem vedieť viac!

Podľa španielskeho ministra Borrella Trump povedal, že hranica so saharskou púšťou nemôže byť dlhšia ako americko-mexická, ktorá meria 2800 kilometrov. Španielski diplomati však prezidenta upozornili, že hranica medzi Saharou a Stredozemným morom sa tiahne v dĺžke 4800 kilometrov.

Španielsku patria v severnej Afrike len dve malé pobrežné enklávy Ceuta a Melilla. Prípadný múr by preto muselo stavať prevažne na území iných štátov, čo by celý plán veľmi skomplikovalo.

Trump v Severnej Karolíne prisľúbil pomoc po hurikáne Florence

Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo Borrellove slová, odmietlo sa však k téme ďalej vyjadrovať.
Do Španielska prišlo tento rok cez Stredozemné more 33.600 migrantov a utečencov a 1723 zahynulo pri pokuse doplaviť sa k španielskym brehom.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google