Jednou vetou

Trump navrhol za predsedu Zboru náčelníkov štábov generála M. Milleyho

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že nominuje generála Marka Milleyho za nového predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA. Informovala o tom agentúra AP.

Milley (60) pôsobí tri roky na poste náčelníka štábu pozemných síl USA, predtým sa zúčastnil ako veliteľ na operáciách v Afganistane, Iraku či Bosne.

Ak ho v novej funkcii potvrdí americký Senát, stane sa nástupcom generála námornej pechoty Josepha Dunforda (62), ktorý odchádza do výslužby. Predseda Zboru náčelníkov štábov je hlavným vojenským poradcom amerického prezidenta a jeho vlády.

Nemecký minister zahraničných vecí skritizoval krajiny odmietajúce migračný pakt

Trump pri oznámení o svojej voľbe uviedol, že ďakuje „obom týmto úžasným mužom za ich službu krajine!“. Dodal, že termín odovzdania zmienenej funkcie zatiaľ nebol stanovený.

Dunfordovo súčasné funkčné obdobie by sa malo skočiť až 1. októbra budúceho roka. Trumpovo rozhodnutie, ktoré oznámil pred odchodom z Washingtonu do Filadelfie na každoročný zápas v americkom futbale medzi mužstvami pozemných síl a námornej pechoty, tak niektorých v Pentagóne prekvapilo, približuje AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia