Jednou vetou

Trump nazval KĽDR naničhodným štátom a hrozbou i hanbou pre Čínu

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR

Americký prezident Donald Trump reagoval dnes na sociálnej sieti Twitter na najnovšiu jadrovú skúšku Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Izolovanú komunistickú krajinu pritom označil za „naničhodný štát“, ktorého „slová aj činy ostávajú aj naďalej nepriateľské a nebezpečné voči Spojeným štátom“. KĽDR okrem toho americký prezident nazval tiež „obrovskou hrozbou“ a zároveň „hanbou“ pre susednú Čínu.

„Severná Kórea je naničhodný štát, ktorý sa stal veľkou hrozbou a hanbou pre Čínu, ktorá sa snaží pomáhať (pri riešení situácie), ale len s veľmi malým úspechom,“ napísal Trump v sérii svojich dnešných tweetov.

Dodal, že Južná Kórea teraz prichádza na to, čo jej on sám už vravel, a síce, že ustupovanie Severu nebude fungovať. KĽDR totiž podľa jeho slov „rozumie iba jedinej veci!“. Týmito slovami Trump zrejme narážal na zvýšenie medzinárodného tlaku voči tejto izolovanej krajine.

KĽDR uskutočnila dnes úspešnú skúšku vodíkovej bomby. Podľa severokórejskej štátnej televízie bude môcť byť otestované zariadenie použité ako hlavica novej interkontinentálnej balistickej rakety.

V dôsledku v poradí šiestej jadrovej skúšky Severnej Kórey došlo v oblasti Punggje-ri približne o 12.20 h miestneho času (05.20 SELČ) k zemetraseniu s magnitúdou 5,7, ktoré bolo asi desaťkrát silnejšie, ako pri predchádzajúcom teste.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia