Jednou vetou

Trump nazval saudskoarabského korunného princa priateľom

Zľava: Americký prezident Donald Trump a saudskoarabský kráľ Salmán ibn Abd al-Azíz.

Foto: archívne, TASR/AP

Americký prezident Donald Trump sa v sobotu na summite krajín skupiny G20 v japonskej Osake stretol so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom a nazval ho "priateľom". Ešte pred schôdzkou Trump na otázky novinárov, či sa pred Salmánom zmieni o vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, nereagoval, informovali agentúry AFP a DPA.

 Trump na schôdzke pochválil Salmána za jeho úsilie o modernizáciu kráľovstva vrátane otázky práv žien. Chválil aj boj Saudskej Arábie proti terorizmu.

„Všetky peniaze, ktoré išli skupinám, ktoré sa nám nepáčia, ktoré nie sú dobré, ste zastavili,“ povedal Trump a poznamenal, že Saudská Arábia bola obvinená z podpory teroristických skupín.

Chášukdžího zabili vlani 2. októbra saudskoarabskí agenti na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom meste Istanbul. Saudskoarabské úrady tvrdia, že agenti nekonali na príkaz korunného princa.

Severná Kórea označila Trumpov návrh na schôdzku s Kimom za zaujímavý

V Saudskej Arábii zároveň súdia za zatvorenými dverami v prípade Chášukdžího vraždy 11 neidentifikovaných osôb a pre päť z nich žiada prokuratúra trest smrti.

Vražda Chášukdžího vyvolala medzinárodný škandál a napätie vo vzťahoch medzi Rijádom a Ankarou i západnými štátmi vrátane Spojených štátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia