Jednou vetou

Trump nepodporí komuniké G7, Trudeauove slová vyhlásil za nepravdivé

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump uviedol, že nepodporí záverečné komuniké zo samitu krajín G7 a že sa bude snažiť o zavedenie ciel na autá, čo môže signalizovať zhoršenie vzťahov v rodiacej sa obchodnej vojne, napísala v nedeľu agentúra DPA.

„Na základe nepravdivých vyhlásení Justina Trudeaua na jeho tlačovej konferencii a na základe skutočnosti, že Kanada zaťažuje amerických poľnohospodárov, robotníkov a spoločnosti obrovskými clami, som inštruoval našich republikánov, aby nepodporili komuniké vzhľadom na clá na automobily zaplavujúce americký trh,“ napísal Trump na Twitteri.

Kanadský premiér Justin Trudeau predtým oznámil, že všetkých sedem štátov G7 podpísalo na záver samitu spoločné komuniké. Vzápätí však dodal, že jeho krajina bude pokračovať v odvetných opatreniach voči nedávno zavedeným americkým clám na export ocele a hliníka z krajín spojencov. Povedal, že nové clá sú pre Kanadu „urážlivé“ a že „Kanaďania sú síce zdvorilí a rozumní, ale nenechajú si rozkazovať“.

Trump odíde zo samitu skupiny G7 predčasne, vyhne sa environmentálnym rozhovorom
„Kanadský premiér Justin Trudeau sa počas našich stretnutí na samite G7 správal tak mierne a pokorne, no len čo som odišiel, zvolal tlačovú konferenciu na ktorej vyhlásil, že americké clá sú svojím spôsobom urážlivé a on sa nenechá komandovať“
, napísal v tweete Trump, označiac správanie kanadského premiéra za nečestné a slabošské. „Naše clá sú reakciou na ich 270-percentné clá na mliečne výrobky,“ uviedol Trump.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia