Trump nikdy nepohrozil odchodom z NATO, poprel Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok poprel medializované správy o tom, že šéf Bieleho domu Donald Trump pohrozil spojencom odchodom USA zo Severoatlantickej aliancie.

„Prezident Trump nikdy, v žiadnom momente, verejne ani súkromne, nehrozil odchodom z NATO,“ povedal novinárom Macron podľa agentúry AP.

Účastníci krízového zasadnutia potvrdili oddanosť k NATO, informovala Merkelová

Členské krajiny Aliancie sa vo štvrtok dopoludnia stretli – v rámci summitu NATO v Bruseli – na mimoriadnom zasadnutí. Podľa Macrona o jeho zvolanie požiadal šéf Aliancie Jens Stoltenberg.

V súvislosti so spormi okolo výdavkov na obranu francúzsky prezident zopakoval, že spojenci ešte v stredu, v prvý deň bruselského summitu, jasne potvrdili záväzok zvýšiť výdavky na obranu na dve percentá HDP do roku 2024. Zdôraznil, že nedošlo k žiadnej dohode o navýšení výdavkov nad dohodnutú dvojpercentnú hranicu.

NATO: Účastníci summitu zvolali mimoriadne zasadnutie o Trumpových požiadavkách

Podľa diplomatických zdrojov citovaných agentúrou DPA Trump vo štvrtok otvorene pohrozil spojencom z NATO, že ak okamžite neposkytnú na obranu dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP), Spojené štáty pôjdu v otázkach obrany vlastnou cestou.

Podľa informácií nemeckého magazínu Der Spiegel Trump požadoval, aby členské krajiny investovali dve percentá HDP na obranu do začiatku roka 2019.

Môže vás zaujímať

V Argentíne zadržali 12 osôb za bombové útoky pred summitom G20