Trump nikdy nepohrozil odchodom z NATO, poprel Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok poprel medializované správy o tom, že šéf Bieleho domu Donald Trump pohrozil spojencom odchodom USA zo Severoatlantickej aliancie.

„Prezident Trump nikdy, v žiadnom momente, verejne ani súkromne, nehrozil odchodom z NATO,“ povedal novinárom Macron podľa agentúry AP.

Účastníci krízového zasadnutia potvrdili oddanosť k NATO, informovala Merkelová

Členské krajiny Aliancie sa vo štvrtok dopoludnia stretli – v rámci summitu NATO v Bruseli – na mimoriadnom zasadnutí. Podľa Macrona o jeho zvolanie požiadal šéf Aliancie Jens Stoltenberg.

V súvislosti so spormi okolo výdavkov na obranu francúzsky prezident zopakoval, že spojenci ešte v stredu, v prvý deň bruselského summitu, jasne potvrdili záväzok zvýšiť výdavky na obranu na dve percentá HDP do roku 2024. Zdôraznil, že nedošlo k žiadnej dohode o navýšení výdavkov nad dohodnutú dvojpercentnú hranicu.

NATO: Účastníci summitu zvolali mimoriadne zasadnutie o Trumpových požiadavkách

Podľa diplomatických zdrojov citovaných agentúrou DPA Trump vo štvrtok otvorene pohrozil spojencom z NATO, že ak okamžite neposkytnú na obranu dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP), Spojené štáty pôjdu v otázkach obrany vlastnou cestou.

Podľa informácií nemeckého magazínu Der Spiegel Trump požadoval, aby členské krajiny investovali dve percentá HDP na obranu do začiatku roka 2019.

Môže vás zaujímať

Mladíka odsúdili za krádež kráľovských klenotov na 4,5 roka