Jednou vetou

Trump obíde Kongres, aby mohol predávať zbrane Saudskej Arábii

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila Kongresu, že obíde jeho posudzovaciu právomoc v otázke predaja zbraní Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom (SAE). Poukazuje pritom na hrozbu, ktorú pre národnú bezpečnosť údajne predstavuje Irán.

S odkazom na piatkové vyhlásenie demokratického senátora Roberta Menendeza o tom informovala agentúra AFP.

USA chcú vyslať na Blízky východ ďalších 1500 vojakov

„Prezident týmto svojím krokom ničí produktívny a dlhoročný pracovný vzťah medzi Kongresom a výkonnou mocou v otázkach predaja zbraní,“ uviedol Mendez.

Ten ako člen senátneho výboru pre zahraničné veci dlhodobo blokoval predaj zbraní do zmienených krajín pre obavy, že môžu prispieť k stratám na životoch civilistov v Jemene.

Mendéz ďalej vyhlásil, že je „sklamaný, ale nie prekvapený z toho, že Trumpova administratíva opäť raz nedokázala uprednostniť dlhodobé bezpečnostné záujmy krajiny a ani ľudské práva, ale robí služby autoritatívnym krajinám, akou je Saudská Arábia“.

Ešte v apríli Trump vetoval rezolúciu schválenú americkým Kongresom, ktorá ho vyzývala na ukončenie účasti Spojených štátov na vojne v Jemene, ktorú tam vedie koalícia pod vedením Saudskej Arábie proti Iránom podporovaným šiitským povstalcom – húsíom.

Po Alabame prijali prísny zákon proti interrupciám aj v Missouri

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo naopak obhajuje podporu Saudskej Arábie zo strany Washingtonu s poukazom na to, že húsíovia sú spojencami Iránu a ich raketové útoky na Saudskú Arábiu by mohli ohroziť amerických občanov letiacich komerčnými letmi. Spojené arabské emiráty sú súčasťou Rijádom vedenej koalície v Jemene.

Môže vás zaujímať

ČESKO: Minister zdravotníctva Adam Vojtěch odstúpil z funkcie