Jednou vetou

Trump očakáva „veľmi veľký finančný dosah“ nových sankcií OSN na KĽDR

Americký prezident Donald Trump.

Foto: archívne, TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyjadril v sobotu svoju spokojnosť s rozhodnutím Bezpečnostnej rady OSN uvaliť nové sankcie na Severnú Kóreu.

„Bezpečnostná rada práve hlasovala v pomere 15:0 v prospech uvalenia sankcií na Severnú Kóreu. Čína a Rusko hlasovali s nami. Veľmi veľký finančný dosah!“ napísal prezident na svojom účte na Twitteri.

Prijatá rezolúcia BR OSN zakazuje Severnej Kórei vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy a plodov mora. Príjmy KĽDR z exportu týchto tovarov doteraz predstavovali zhruba jednu miliardu dolárov ročne a tvorili tak asi tretinu z jej celkových príjmov z vývozu.

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster v sobotu zdôraznil nebezpečenstvo, ktoré Severná Kórea predstavuje. Podľa McMastera pracuje americká administratíva s rôznymi scenármi vývoja situácie, pričom vylúčený nie je ani cielený vojenský útok na Severnú Kóreu. Zároveň však vyhlásil, že v takom prípade by išlo o „veľmi drahú vojnu, pokiaľ ide o utrpenie ľudí najmä v Južnej Kórei“.

„Preto musíme urobiť všetko pre to, aby sme vyvinuli tlak na tento režim, na Kim Čong-una a jeho spolupracovníkov, aby dospeli k záveru, že v ich záujme je jadrový program ukončiť,“ uviedol McMaster.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia