Jednou vetou

Trump odíde zo samitu skupiny G7 predčasne, vyhne sa environmentálnym rozhovorom

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump odíde v sobotu zo samitu skupiny G7, ktorý sa koná v kanadskom Québecu, ešte predtým, ako účastníci budú rokovať o klimatických zmenách a stave oceánov. Podľa agentúry Reuters sa tak lídri G7 nebudú môcť dopracovať k jednotnému stanovisku.

Najvyšší predstavitelia tohto zoskupenia siedmich najbohatších krajín sveta – Británie, Francúzska, Japonska, Kanady, Nemecka, Talianska a USA – sú momentálne názorovo rozdelení ohľadom otázok environmentálnych opatrení a obchodných vzťahov. Na dvojdňovom samite v meste La Malbaie je zastúpená aj EÚ.

Krajiny G7 vybudujú spoločný systém na obranu pred manipuláciami a propagandou

Atmosféru na stretnutí komplikuje rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť colné tarify na dovoz ocele a hliníka z Kanady, Európskej únie a Mexika. Dané opatrenie je súčasťou jeho agendy „Amerika na prvom mieste“. Niektoré krajiny už podnikli odvetné kroky a uvalili vlastné clá na import tovaru z USA.

Trump plánuje opustiť samit o štyri hodiny skôr, než bolo oficiálne naplánované, a to so zámerom prepraviť sa do Singapuru, kde ho v utorok čaká samit s vodcom KĽDR Kim Čong-unom. Vyhne sa tak i tlačovej konferencii, kde sa predpokladá kritika jeho piatkového návrhu, aby bolo Rusko znovu prijaté do tejto skupiny.

Ruská federácia bola vylúčená zo vtedajšieho elitného zoskupenia G8 v roku 2014 pre svoju anexiu Krymského polostrova od Ukrajiny. Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že podľa konsenzu členských krajín G7 Rusko nespĺňa podmienky pre opätovné prijatie. Tento návrh odmieta i samotná Moskva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia