Jednou vetou

Trump odmietol telefonát s venezuelským prezidentom Madurom, zvažuje vojenský zásah

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump odmietol navrhovaný telefonát so svojim venezuelským náprotivkom Nicolásom Madurom s odôvodnením, že s ním nebude hovoriť až do obnovenia demokracie v krajine. Informovala o tom agentúra DPA.

Maduro odmietol rešpektovať výzvy USA na dodržiavanie venezuelskej ústavy, konanie slobodných a spravodlivých volieb, prepustenie politických väzňov a zastavenie porušovania ľudských práv v krajine. „Miesto toho si Maduro zvolil cestu diktatúry,“ uviedol Biely dom vo svojom vyhlásení.

„Spojené štáty sú na strane venezuelského ľudu čeliaceho pretrvávajúcemu útlaku Madurovho režimu. Prezident Trump bude rád hovoriť s lídrom Venezuely hneď, ako bude obnovená v tejto krajine demokracia,“ píše sa vo vyhlásení.

Maduro zosmiešňuje amerického prezidenta

Venezuelský prezident Maduro v piatok oznámil, že sa chce stretnúť s Trumpom, ktorého pritom pravidelne zosmiešňuje a označuje za obmedzeného imperialistického magnáta.

V prejave k členom nového ústavodarného zhromaždenia uviedol, že poveril ministra zahraničných vecí, aby zabezpečil jeho telefonický rozhovor alebo stretnutie s Trumpom.

Toto vyhlásenie prišlo krátko po tom, ako Maduro vo svojom prejave americkému prezidentovi adresoval dôrazné varovanie, že Venezuela „sa nikdy nevzdá.“

Trump označil prezidenta za diktátora

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že zvažuje možnosť vojenského zásahu proti Venezuele v reakcii na uchopenie moci prezidentom Nicolasom Madurom.

Trump novinárom na golfovom ihrisku v New Jersey povedal, že nevylučuje vojenskú možnosť, bližšie ju však nešpecifikoval. „Je to určite niečo, čo by sme mohli urobiť,“ citovala ho agentúra AP.

Trumpova administratíva označuje Madura za „diktátora“ a uvalila sankcie naňho i na viac ako dvadsať ďalších bývalých a súčasných vládnych úradníkov. Vojenská intervencia by však znamenala mimoriadnu eskaláciu odvety.

Provládne ústavodarné zhromaždenie vládne vo Venezuele s prakticky neobmedzenými právomocami. Jeho úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999. Tento a ďalšie Madurove plány vyvolali v krajine vlnu protivládnych protestov, ktoré si doteraz vyžiadali najmenej 120 mŕtvych.

Môže vás zaujímať

V. BRITÁNIA: Pripomínajú si tretie výročie požiaru Grenfell Tower