Jednou vetou

Trump odporučil Kalifornii, aby sa o lesy starala ako Fíni, tým je na posmech

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Fínsky prezident Sauli Niinistö nevie, odkiaľ prezident USA Donald Trump získal informáciu, že súčasťou starostlivosti o lesy vo Fínsku je aj vyhrabávanie suchých porastov a čistenie lesných pozemkov.

Trump v sobotu, keď v americkom štáte Kalifornia navštívil mesto Paradise – jedno z miest zničených lesnými požiarmi -, pred novinármi vyhlásil, že takéto požiare by vo Fínsku nemohli nastať, lebo tam lesníci „trávia veľa času hrabaním a údržbou lesných pozemkov“. Poradil preto aj Kalifornčanom, aby „si zaobstarali hrable a zhrabúvali lístie“.

„Musíte sa starať o pôdu. Viete, pôda v lese je veľmi dôležitá,“ zdôraznil Trump a odporučil brať si príklad z iných štátov. Fínsky prezident v rozhovore zverejnenom v nedeľu v novinách  Ilta-Sanomat uviedol, že 11. novembra krátko hovoril s Trumpom o lesnom hospodárstve, keď boli obaja v Paríži na podujatiach spojených so stým výročím podpísania prímerie, ktoré viedlo k ukončeniu prvej svetovej vojny.

Niinistö povedal, že ich rozhovor v Paríži sa sústredil na požiare v Kalifornii a na systém, ktorý Fínsko používa na monitorovanie lesov. V rozhovore si spomenul, že Trumpovi povedal, že Fínsko „je krajinou pokrytou lesmi, ale máme aj dobrý systém a sieť (ich) monitorovania“. 

Niinistö si nedokázal spomenúť, že by bol hovoril o vyhrabávaní suchých porastov a lístia či ihličia, ktoré pritom Trump označil za kľúčový nástroj prevencie lesných požiarov vo Fínsku, kde vďaka tomuto prístupu „nemajú žiadny problém“. 

Netanjahu bude zastávať funkciu ministra obrany, predčasné voľby odmieta

Výrok amerického prezidenta vyvolal záujem u internetových diskutérov vo Fínsku, ktoré sa o svoje lesy stará veľmi dôsledne, pričom využíva aj najnovšie vedecké poznatky, má dobrý systém kontroly lesných porastov a prepracované modely zásahu v prípade požiaru v nich. Odborníci upozornili aj na nezanedbateľný fakt, že Kalifornia má odlišnú klímu ako Fínsko.

Časť internetových diskutérov využila Trumpov výrok o Fínsku, aby sa zabavila na jeho účet. Zverejnili napríklad hashtag #RakeAmericaGreatAgain, čo je ponáška na Trumpov slogan z predvolebnej kampane „Make America Great Again“, pričom je však sloveso „make“ nahradené slovesom „rake“, čo znamená „hrabať“. Iní zasa prišli s tým, že Trump vypustil „fake news“, ktorá je vlastne #RakeNews.

Agentúra AP uviedla, že lesy pokrývajú viac ako 70 percent územia Fínska, ktorá má rozlohu 338.000 kilometrov štvorcových. V tejto severskej krajine s 5,5 miliónmi obyvateľov sídlia niektorí z najväčších svetových výrobcov papiera a celulózy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia