Jednou vetou

Trump odsúhlasil federálnu pomoc pre Severnú Karolínu zasiahnutú hurikánom

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav katastrofy v štáte Severná Karolína, ktorý zasiahol v piatok hurikán Florence, medzičasom zoslabnutý a prekategorizovaný na tropickú búrku. Oznámil to v sobotu Biely dom, ktorého vyhlásenie priniesla tlačová agentúra AP.

Rozhodnutie prezidenta umožní čerpať prostriedky z federálnych zdrojov na pomoc obyvateľom postihnutých okresov Beaufort, Brunswick, Carteret, Craven, New Hanover, Onslow, Pamlico a Pender. Súčasťou tejto pomoci môžu byť príspevky na dočasné ubytovanie a opravy domov, ako aj nízkoúrokové pôžičky na pokrytie straty nepoisteného majetku a iné programy pre jednotlivcov i podniky. Peniaze sú určené aj pre samotný štát, miestne samosprávy a niektoré mimovládne neziskové organizácie.

Hurikán Florence si už vyžiadal najmenej 5 životov, bez elektriny je takmer 900 000 domácností a firiem

Tropická búrka Florence sa v sobotu naďalej pomaly presúvala cez územie Severnej a Južnej Karolíny, odkiaľ podľa AP hlásili „nebezpečné množstvá“ dažďových zrážok, vyvolávajúcich obavy z povodní. Stred búrky sa počas dňa nachádzal niekoľko desiatok kilometrov od pobrežného strediska Myrtle Beach v Južnej Karolíne. Najvyššia ustálená rýchlosť vetra zostávala na úrovni 75 kilometrov za hodinu.

Tajfún Mangkhut na severe Filipín spôsobil smrť najmenej 12 ľudí

Od piatka, keď Florence zasiahla východné pobrežie Spojených štátov ešte ako hurikán najnižšej, prvej kategórie, bolo v Severnej Karolíne zaznamenaných najmenej päť obetí na životoch. V dôsledku silného vetra a dažďa sa ocitli státisíce domácností bez elektriny a vo vnútrozemí naďalej hrozia katastrofálne povodne.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že zasiahnutú oblasť by mal Trump navštíviť v priebehu budúceho týždňa.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených